Меню
 
Головна arrow Новини
Серце віддячить за турботу про нього.

27 вересня Україна разом зі ста країнами світу відзначає Всесвітній День серця. Вже протягом тривалого часу серцево-судинні захворювання є основною причиною смертності серед населення: щорічно вони забирають близько 17 млн. людських життів. І Україна – не виняток, наприклад, лише 2013 року понад 650 тис. українців померли від серцево-судинної патології.

За словами завідувачки блоку інтенсивної терапії КЛПЗ «Обласний кардіологічний диспансер» Ліни Малашенко, до основних факторів ризику розвитку серцево-судинних захворювань належить підвищення артеріального тиску, рівня холестерину та цукру в крові, надлишкова вага, тютюнокуріння, малорухливий спосіб життя та стреси. І якщо ці фактори можна тим або іншим чином скорегувати, то на низку причин, обумовлених спадковістю, медики і сама людина вплинути практично не можуть, лише певним чином здатні боротися із симптомами.

«Тютюнокуріння – найбільш поширений серед працездатного населення фактор ризику виникнення серцево-судинних захворювань, – наголошує Ліна Малашенко. - Не існує «безпечної» дози та «безпечного» виду тютюнових виробів, оскільки спектр шкідливих речовин у тютюновому димі настільки широкий, що зменшення концентрації тієї чи іншої складової не робить куріння безпечним у цілому. Відмова від куріння – це позбавлення від важкої залежності, ламання стереотипів поведінки, яке супроводжується фізичним та психічним дискомфортом. Саме тому, людину, яка вирішила позбавитись цієї шкідливої звички, мають підтримувати рідні, друзі та лікар. Перш за все створюється позитивна мотивація, розуміння того, що звільнення від тютюнового диму додає 5-7 років повноцінного здорового життя. Крім того, необхідно уникати стресових ситуацій або навчитися на них правильно реагувати. Варто збільшити перебування на свіжому повітрі, займати вільний час корисними справами. До харчового раціону слід додавати продукти, які містять велику кількість вітаміну С (грейпфрутовий сік, шипшину, чорну смородину, капусту, лимон), вітамін В12 (зелений горошок, дині), вітаміни А (морква) та Е(олія соняшникова,зародки пшениці, зелені овочі та фрукти), молоко.

Надлишкова вага, як правило, також тісно пов’язана з виникненням серцево-судинної патології. Необхідно збалансувати енергонадходження та енергозатрати у відповідності до віку, статі та характеру праці. Регулярне перевищення добової калорійності їжі над енергозатратами на 200 ккал на добу призводить до збільшення баластного жиру в організмі на 10 - 20 г на день (3 - 7 кг на рік). Для покращення роботи серцевого м’яза дуже важливі продукти, які містять калій (капуста, гарбуз, абрикос, чорнослив, курага, родзинки) та магній (морква, буряк, салат, зелень петрушки, чорна смородина, горіхи). Особам з підвищеним рівнем холестерину або зі схильністю до цього бажано обмежити вживання яєчних жовтків (не більше 3 на тиждень), субпродуктів (печінка, нирки), креветок, ковбас, жирної свинини, вершкового масла, молочних продуктів з високим вмістом жирів. Їжу необхідно готувати на пару, відварювати або тушкувати. Перевагу слід віддавати стравам з риби, морепродуктам, овочам та фруктам.

Фізична активність попереджає наслідки малорухомого способу життя (захворювання серцево-судинної системи, ожиріння). Втім, перед початком самостійних занять необхідно проконсультуватись з лікарем і пам’ятати, що навантаження мають бути регулярними і збільшуватись поступово. Одним з найбільш прийнятних видів фізичних навантажень є ходьба. Починати необхідно з 10 хвилин на день, поступово збільшуючи до 30 - 40 хвилин з короткими епізодами швидкої ходьби. Фізичним навантаженням варто приділяти близько години на день».

До речі, зараз у Києві проходить Національний конгрес кардіологів, на якому обговорюються питання надання спеціалізованої допомоги хворим на серцево-судинну патологію. Зокрема, йдеться і про покращення матеріально-технічної бази спеціалізованих закладів. Обласний кардіологічний диспансер має всі можливості аби своєчасно і ефективно діагностувати та лікувати будь-які прояви цих небезпечних захворювань. «Ми вже здійснюємо коронарографію, ангіографію, можемо спостерігати за будь-якими процесами у судинах. Крім того, обладнання кардіодиспансеру удосконалюється. Завдяки турботі обласної влади та спонсорським зв’язкам ми отримали 2 потужних апарата – мультиспиральний комп’ютерний томограф, їх лише 6 в Україні, успішно працюємо на ангіографі, який дозволяє робити коронаро- та аортографію, займаємося стентуванням, дуже добре забезпечили нашу лабораторію де здійснюємо сучасні аналізи» – зазначила Ліна Малашенко.

Отже, може у Всесвітній день серця всім нам варто розпочати нове життя для цього важливого органу і потурбуватися про його здоров’я? Побачите, серце вам за це віддячить.

Прес-служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів