Меню
 
Головна arrow Новини
Діабет: під постійним контролем лікарів.

14 листопада міжнародна медична спільнота відзначає Всесвітній день боротьби із діабетом.

Цукровий діабет – ендокринне захворювання, яке виникає з різних причин (спадковість, нераціональне харчування, хронічні недуги, недотримання засад здорового способу життя тощо). Нажаль, кожні 10-15 років кількість людей, що живуть із цукровим діабетом, подвоюється. Це констатують не тільки лікарі розвинутих країн, а і медики, які працюють у країнах «третього світу». Тому вони змушені визнати – діабет поступово виходить на верхні щабелі причин, що викликають як інвалідність, так і передчасну смерть громадян.

«Хоча Всесвітня організація охорони здоров’я і визначила окремий день для привернення уваги до проблеми діабету втім, ця хвороба потребує постійного контролю та нагляду за людьми, які знаходяться у групах ризику щодо цього ендокринологічного захворювання, – запевняє завідувачка ендокринологічного відділення КЛПЗ «Чернігівська обласна лікарня», головний позаштатний спеціаліст з ендокринології Управління охорони здоров’я облдержадміністрації Любов Черв’якова. - У кожному з районів області, не кажучи вже про лікувально-профілактичні заклади обласного центру, є спеціалісти, що опікуються профілактикою, лікуванням та реабілітацією людей, які живуть із діабетом. На жаль, діабет – захворювання, яке дуже дорого обходиться як самому хворому, так і його рідним, близьким, а також державі в цілому.

Зараз в області із діабетом живуть 26700 хворих, з них понад 5500 людей отримують інсулінові препарати, тобто, мають або перший тип діабету, або другий тип захворювання, що на перших етапах потребує введення інсуліну. А от кількість хворих на діабет дітей (133) прогресує не так швидко. Втім, реальна кількість людей, які вже мають діабетичні проблеми, насправді більша, адже діабет – «тихе» захворювання і на початку нічим себе не проявляє. Хоча кожному із дорослих громадян слід звертати увагу на такі симптоми, як спрага, що важко втамовується, загальна слабкість, втрата або навпаки, набір ваги, рани, що важко загоюються, погіршення зору, підвищення артеріального тиску. Тому діабет другого типу часто діагностується через 5-7 років, коли захворювання починає протікати зі значними ускладненнями. Між тим, хворобу можна виявити на ранній стадії. Для цього достатньо час від часу контролювати рівень цукру у крові, якщо він вищий за 6,1 ммоль/л – це може бути першою ознакою захворювання».

Основна проблема жителів Чернігівщини зокрема та України загалом – стан їхнього забезпечення інсуліновими препаратами. Чернігівщина разом із Полтавщиною – регіони, де забезпечення інсулінами здійснюється за європейською схемою, так званою «рецептурною системою». Лікар виписує пацієнту рецепт саме на той інсулін, який він йому і призначає. На іншій території України йде централізована закупівля інсулінів – на початку року закупається певний вид препарату, і якщо згодом такий препарат людині не підходить, вона змушена шукати необхідний інсулін в аптечній мережі.

«Така система дуже і дуже незручна, – наголошує Любов Черв’якова, - тому Чернігівщина у цьому плані дещо у кращому стані від інших областей України. Але нині, коли в державі важка економічна ситуація, проблеми із забезпеченням інсуліновими препаратами виникають і в нашому регіоні – вони подорожчали майже вдвічі, як подорожчали і засоби самоконтролю (тест-смужки та глюкометри). Звичайно, Управління охорони здоров’я робить все можливе для того, аби та субвенція, що виділена Чернігівщині з державного бюджету, змогла покрити витрати. Втім, у більшості з районів області ситуація із забезпеченням інсулінами краща, ніж в обласному центрі, бо там про це «турбується» місцевий бюджет. Враховуючи такі проблеми, ми вже два роки пропонуємо нашим пацієнтам поступово переходити з картриджних форм інсулінових ін’єкцій на флаконні форми, які значно дешевші».

Отже, медики наголошують, щоб не захворіти на цукровий діабет, не так вже багато і потрібно. Варто слідкувати за своєю вагою, уникати гіподинамії, контролювати рівень цукру у крові, збалансувати раціон харчування і частіше звертатися до лікарів, адже саме вони зможуть якнайшвидше звернути увагу пацієнта на ті або інші негаразди в організмі.

Прес-служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів