Понад 80% інформації про навколишній світ людина отримує за допомогою зору. Тому, мабуть, не варто зайвий раз нагадувати, що зір – неперевершений дар природи і його варто берегти змалку.
Глаукома – захворювання зорового нерву, яке частіше зустрічається у громадян похилого віку. Якщо людина має вік понад 40 років, страждає на підвищений артеріальний тиск, відчуває періодичні оніміння пальців рук, головний біль по типу мігрені та ще має короткозорість високого ступеню – вона вже у групі ризику щодо глаукоми. Її перші ознаки – поява райдужного ореолу навколо джерела світла, туман перед очима та різке погіршення зору. Такі симптоми повинні змусити людину не зволікати зі зверненням до офтальмолога.
Саме тонометрія (вимірювання внутрішньоочного тиску) – найкращий метод діагностики глаукоми.
«Визначити, є у пацієнта глаукома, чи ні на ранній стадії можливо тільки за допомогою високотехнологічного обладнання. Мені приємно сказати, воно сьогодні в нас є. Хворі можуть вимірювати внутрішньоочний тиск по місцю проживання тобто, якщо в селі, то це ФАПи, у містах та районах – звертатися до сімейних лікарів, – наголошує завідувачка Центру мікрохірургії ока на базі КЛПЗ «Чернігівська обласна лікарня» Ірина Биховець. – Втім, існує група ризику, представники якої мають набагато більше за інших громадян шансів захворіти. Тому обов’язково раджу вимірювати тиск тим, у кого хвороба має спадкові прояви, хворим на цукровий діабет, гіпер- та гіпотонію, інші хронічні недуги».
Хоча потрапити на консультацію до спеціаліста зараз не становить проблеми, часто люди не поспішають звертатися до офтальмологів. Тому з кожним роком лікарі все частіше діагностують глаукому у занедбаних стадіях. Ірина Биховець зауважує: «Зараз на диспансерному обліку окулістів перебуває майже 8 тисяч пацієнтів і 12% з них – це хворі у занедбаних стадіях захворювання, тобто, у 4 стадії глаукоми. Протягом 2015 року нами виявлено до 700 випадків глаукоми, але половина з них – лише під час профоглядів. Тому найактуальніша проблема – це активне звернення до спеціалістів за консультаціями, причому, не тільки тоді, коли вже перші прояви хвороби даються взнаки».
Тепер пацієнтам із патологією зору, в тому числі і з глаукомою, для лікування та діагностики не має необхідності їздити до клінік в інші міста – чернігівська медицина має все необхідне для надати пацієнтам висококваліфікованої медичної допомоги.
«На базі обласної консультативної поліклініки (2-й поверх, кабінет №214) відкрито кабінет глаукоми – єдиний в області, де кожен бажаючий може безкоштовно пройти обстеження. Враховуючи, що на кожне з них лікарю необхідно, як мінімум, 30-40 хвилин, обов’язковий попередній запис за номером телефону 97-03-60. Кабінет працює з понеділка по п’ятницю, з 9 до 15 години. Якщо лікарі виявлять глаукому, пацієнт госпіталізується в спеціалізоване відділення для проведення більш поглибленого обстеження та призначення відповідного лікування. Наголошую – глаукома – не вирок. При своєчасному зверненні до офтальмологів вони здатні повернути людині можливість яскраво бачити світ», – зазначає Ірина Биховець.
Прес-служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
|