Незважаючи на зусилля медиків, громадських організацій, владних структур хвороба продовжує вражати жителів області, причому все більше громадян, які не належать до груп ризику. Так, протягом минулого року на представників захищених верств населення припало майже 42% інфікованих, у січні-лютому 2016 року –39,6%. Наводячи статистичні дані, заступник головного лікаря КЛПЗ «Обласний протитуберкульозний диспансер» Ярослав Вольський, зокрема, зазначив: «Захворюваність на туберкульоз за минулий рік збільшилася на 3% та зареєстровано 677 випадків вперше виявленого активного туберкульозу. За січень-лютий 2016 року виявлено 111 випадків. Проте, за рахунок системи «Джинексперт» покращено діагностику виявлення хворих на туберкульоз.
В області перебуває на диспансерному обліку 1200 осіб, серед яких 509 пацієнтів з мультирезистентним туберкульозом».
Втім, збільшення кількості вперше виявленого туберкульозу свідчить про те, що таких хворих почнуть своєчасно лікувати і згодом вони вже не будуть представляти загрозу для оточуючих. А от інша справа, коли людина, відчуваючи тривалий кашель, втрату ваги, періодичне підвищення температури тіла, біль у грудній клітині і навіть кровохаркання зволікає зі зверненням за медичною допомогою, тоді з’являється небезпека тривалого, іноді безрезультатного лікування, інфікування рідних та близьких і навіть летального результату. Тому, так би мовити, апеляція до свідомості людей здатна покращити ситуацію – стверджує головний лікар КЛПЗ «Обласний протитуберкульозний диспансер» Микола Дейкун. Крім того, він вважає, що в боротьбі із туберкульозом велика роль належить профілактичним заходам: «На Чернігівщині з 9 березня по 8 квітня триває Місячник по боротьбі із туберкульозом, потім ми підіб’ємо підсумки, які озвучимо на засіданні обласної ради з питань протидії туберкульозу. В рамках місячника у вихідні дні в місті працює пересувний флюорограф. У попередні дні він працював на Центральному ринку, а 26-27 буде на ринку «Нива». До речі, постійно в населених пунктах регіону люди мають доступ до обстеження у пересувних флюорографах, робота яких сприяє ранньому виявленню сухот».
Недарма, в Україні загалом і на Чернігівщині зокрема, проводиться довготривала акція під гаслом «Зупинимо туберкульоз разом!», бо тільки за умов спільних дій урядових та громадських організацій можна досягти успіху та запобігти новим випадкам інфікування.
Начальник Управління охорони здоров’я облдержадміністрації Петро Гармаш, знайомлячи присутніх із особливостями епідемії туберкульозу на Чернігівщині зауважив, що проблема цього захворювання має економічний, політичний, соціальний, культурний характер і, як і у всьому світі, лише 10-15% успішного її вирішення припадає на медичну галузь. «Зусилля спрямовуються на забезпечення ефективного державного контролю епідемічної ситуації, скорочення рівня захворюваності та смертності. Для досягнення успіхів у боротьбі з туберкульозом потрібно забезпечити дотримання основних принципів протидії інфекційним хворобам, визначених у Законі України «Про захист населення від інфекційних хвороб», з комплексом різноманітних специфічних заходів із відповідним фінансуванням. Наразі в області виконується Цільова соціальна програма протидії захворюванню на туберкульоз на період до 2016 року».
Петро Гармаш також вважає, що ефективна боротьба із туберкульозом залежить від координації спільних дій урядових та неурядових організацій. В медицині це тісна співпраця між протитуберкульозною службою, службою протидії ВІЛ/СНІДу, центрами ПМСД для проведення скринінгу на туберкульоз в усіх медичних закладах та надання якісних консультативних послуг. «У першу чергу необхідно вирішити питання щодо створення тренінгового центру на базі обласного протитуберкульозного диспансеру, введення посад соціальних працівників, впровадження етапності в лікуванні хворих тощо».
Прес-служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
|