Засідання, що відбулося саме у Всесвітній день боротьби з туберкульозом було присвячене розробці довгострокових дій по подоланню на Чернігівщині епідемії як туберкульозу, так і ВІЛ-інфекції, адже ці дві недуги,так би мовити, йдуть пліч-о-пліч, причому, все частіше доповнюючи одна одну. Тому ми маємо вже не дві, як раніше, форми туберкульозу, а принаймні сім, а ось імунодефіцит, поєднуючись із сухотами, часто набуває смертельно небезпечної фази СНІДу. Учасники зібрання вважають, що у вирішенні цих проблем не має бути відсторонених, адже тільки спільними зусиллями медиків, громадських організацій та влади темпи поширення соціально небезпечних захворювань можна взяти під суворий контроль. До речі, влада якраз і визначила для себе основні завдання боротьби з ними. На цьому наголосила заступник голови-керівник апарату облдержадміністрації Наталія Романова: «Пріоритетними напрямками у сфері боротьби із цими хворобами є цільність та послідовність дій, прихильність до справи боротьби з туберкульозом і СНІДом, стратегічне планування, забезпечення ефективної діяльності рад у напрямку координації дій всіх ключових партнерів, забезпечення контролю за цільовим та раціональним використанням коштів, які виділяються. Ми будемо намагатися створити медикам сприятливі умови для роботи і своєчасно реагувати на їхні потреби».
Крім того, працюватимуть над поширенням інформації щодо шляхів зараження та методів профілактики захворювань, залученням грантових пропозицій та впровадженням державно-приватного партнерства у сфері забезпечення лікувально-профілактичних закладів сучасними препаратами.
У свою чергу головний лікар обласного протитуберкульозного диспансеру, голова профільної комісії обласної ради Микола Дейкун, розповідаючи про теперішній стан захворюваності на ці інфекції, зауважив, що необхідно відмовитися від старого підходу до ведення таких хворих, адже як туберкульоз, так і ВІЛ-інфекція все частіше набувають важких форм, які потребують якіснішої діагностики та покращення лікування. «Ми все більше інтегруємося одна служба в іншу. Життя так заставляє. В службі СНІДу ми проводимо профілактику по туберкульозу, у протитуберкульозній службі лікують ко-інфекцію. В обласному протитуберкульозному диспансері ввели посаду лікаря-інфекціоніста, основна робота його в центрі СНІДу, лікаря-нарколога в центрі СНІДу, лікаря-епідеміолога ввели в тубдиспансері. Ми вже настільки об’єднані, що життя нас заставляє створити Територіальне медичне об’єднання».
Отже, медики вже не відокремлюють одну інфекцію від іншої і це цілком резонно, адже контингент практично один, наслідки захворювань однакові, методи лікування схожі.
Звісно, враховуючи, що проблема ВІЛ/туберкульозу виходить далеко за рамки площини інтересів системи охорони здоров’я, до неї долучаються і інші організації. Зокрема, менеджер проекту «Підтримка покращення взаємодії ТБ і ВІЛ служб, моніторингу і контролю» Тетяна Безулик зазначила, що у кожній лікарні повинно з’явитися більше лікарських препаратів, в тому числі і для лікування цих інфекцій, адже відтепер сто відсотків їхніх закупівель відбувається через міжнародні організації. Крім того, йдучи назустріч вимогам сьогодення, держава впроваджує перехід від фінансування інфраструктури медичних установ до виділення коштів на забезпечення окремих послуг. А це, за її словами, сприятиме підвищенню рівня заробітної плати лікарів та впровадженню нових підходів до лікування пацієнтів із туберкульозом та ВІЛ/СНІДом.
Також учасники засідання познайомилися із потужностями обласного протитуберкульозного диспансеру, засадами, на яких базується надання спеціалізованої медичної допомоги та обговорили роль первинної ланки у подоланню інфекції. Провів засідання начальник Управління охорони здоров’я облдержадміністрації Петро Гармаш.
Під час зібрання з нагоди відзначення Всесвітнього дня боротьби із туберкульозом кращих працівників було нагороджено відзнаками обласної державної адміністрації та обласної ради.
Прес-служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
|