Минає три десятиліття після самої потужної техногенної катастрофи в історії людства. До боротьби з неконтрольованим атомом долучилися і чернігівці, які, незважаючи на радіацію, не шкодуючи здоров’я і життя, направили свої сили на подолання наслідків катастрофи. Понад 20 тисяч жителів області відгукнулися на заклик зробити свій внесок у збереження життя мирних громадян.
Тепер вони разом із кваліфікованими медиками змушені докладати багатьох зусиль для того, щоб відновити своє здоров’я і слугувати прикладом мужності та звитяги для наступних поколінь.
Обласний центр радіаційного захисту та оздоровлення населення – єдиний в регіоні заклад, що опікується виключно наданням медичної допомоги та реабілітацією учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, членами їхніх родин, інвалідами Чорнобиля та тими, хто через цю техногенну катастрофу втратив здоров’я.
Заклад існує вже понад 25 років, Управління охорони здоров’я облдержадміністрації разом із державою опікуються ним, створюючи комфортні умови для лікування та відновлення здоров’я, до повернення до якісного життя представників цієї категорії громадян. Завдяки цьому закладу є чим пишатися: у ньому працюють два відділення – терапевтичне та неврологічне, поліклінічне відділення, де надають допомогу 17 вузькопрофільних спеціалістів – імунологи, алергологи, ендокринологи, генетики, фахівці з ультразвукової діагностики, з фізіотерапії та спортивної медицини, педіатри, онкологи тощо.
«Ми обслуговуємо всіх із понад восьми тисяч жителів області, що перебувають у нас на обліку, – стверджує головний лікар закладу Галина Синявська. – Крім того, враховуючи, що ми маємо доволі потужну діагностичну базу, приймаємо і тих, кому потрібне те або інше обстеження – жителів з різних куточків Чернігівщини. Обстеження в нас цілком безкоштовне, хоча ми і пропонуємо сплату благодійних внесків. А вони нам дуже і дуже потрібні, адже без цього наш заклад не міг би існувати, бо грошей, що виділяються, вкрай мало. Наприклад, нам вдалося здійснити капітальні ремонти відділень, перекрити дах, відновити комунікації. Намагаємося залучати спонсорів до відновлення матеріально-технічної бази закладу. На жаль, в нас вийшла з ладу трубка для комп’ютерного томографа, а щоб її замінити, потрібно близько 6 тисяч євро. Тому поки ми відправляємо наших пацієнтів до обласної лікарні, де вони можуть проходити комп’ютерну томографію.
Взагалі ж скаржитися нам немає на що ані нашим лікарям, ані спеціалістам : минулого року нам з державного бюджету було виділено 150 тис. грн. для проведення ремонтних робіт, а от нинішнього року завдяки клопотанню Управління охорони здоров’я облдержадміністрації нам додатково виділено 375 тис. грн., що дало змогу суттєво покращити харчування (на суму понад 100 тис. грн.) ліквідаторам 1-2-3 – категорій, що перебувають у нас на лікуванні та із кінця поточного місяця воно становитиме порядку 20 грн. Додаткові кошти дали змогу збалансувати харчування пацієнтів. Так, введено в раціон рибу, печінку, овочі та фрукти».
У закладі успішно працює фізіотерапевтична база, фахівці беруться навіть за лікування проблемних захворювань опорно-рухового апарату, ретельно ставляться до реабілітації учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
«Наші пацієнти задоволені тією атмосферою, що існує у закладі. І це не дивно, адже ми намагаємося створити їм комфортні умови для перебування. Втім, одна з основних проблем – це зменшення кількості людей, що звертаються до нас. Хоча ми і контролюємо цю ситуацію, запрошуємо пацієнтів, часто дехто з них уникає перебування в наших стаціонарних відділеннях і прибуття на обстеження. Причина одна – люди з віддалених сіл не мають коштів для того, щоб приїхати в обласний центр. Тому ми всі і я особисто запрошую всіх, хто постраждав від Чорнобильської катастрофи, приїхати до нашого закладу, де лікування та реабілітація здійснюються цілком безкоштовно. Не забувайте, що здоров’я, особливо здоров’я ліквідаторів, потребує якнайкращого догляду. І ми це здатні зробити» – наголошує Галина Синявська.
Прес-служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
|