Міністерство охорони здоров’я України ініціює впровадження двох механізмів, які дозволять зробити ліки дешевшими та доступними для малозабезпечених категорій громадян. Для цього запровадять референтні ціни на лікарські засоби, що включені до Національного переліку основних лікарських засобів, а також реімбурсацію коштів за їхнє придбання. «Перші кроки цієї програми почнуться вже з 1 січня 2017 року – і реферування цін, і реімбурсація», – зазначив Роман Ілик під час як спілкування із керівниками медичних закладів області, так і на своєму брифінгу.
Це пов’язано із тим, що нині в Україні через відсутність контролю за цінами на фармацевтичному ринку препарати в аптеках часто коштують набагато дорожче, ніж у сусідніх країнах. 90% коштів на ліки пацієнти оплачують самі, причому, не завжди мають таку можливість. Тому щоб вирівняти цей дисбаланс, Міністерство охорони здоров’я пропонує впровадити реферування цін на лікарські засоби. «Це реферування зовнішнє – із цінами сусідніх країн, а також внутрішнє реферування – між різними регіонами України», – наголосив заступник Міністра. – Ми будемо реферувати препарати по міжнародній непатентованій назві (МНН) і встановлювати граничну ціну на препарати на українському ринку. Це стосується закупівель, які здійснюються за бюджетні кошти різного рівня. Програма реімбурсації передбачає відшкодування коштів за ліки, які пацієнт купує за рецептом лікаря. Відтак хворий, ідучи на первинну ланку і отримуючи від лікаря рецепт, звертається до аптечної установи та гарантовано отримує ліки безкоштовно, або з частковим відшкодуванням тих лікарських засобів, які є у програмі реімбурсації».
Отже, у новий проект на 2017 рік планують включити ліки від серцево-судинних захворювань, цукрового діабету і бронхіальної астми. Нині відбувається технічне узгодження питань. У Міністерстві сподіваються, що найближчим часом відповідні документи, оформлені у вигляді проектів постанов Кабміну, будуть ухвалені урядом.
«Крім того, ми ініціюємо скорочення майже утричі національний перелік лікарських препаратів. Якщо аптечна мереже отримуватиме лише триста найменувань ліків, але ефективних та доступних за ціною, це буде набагато краще, ніж та ситуація, яка існує зараз, коли національний перелік має понад тисячу найменувань препаратів. А такого немає в жодній країні. Ще потребує якісного вдосконалення відпуск лікарських препаратів за рецептом – задля запобігання невмотивованого самолікування, особливо при призначенні антибіотиків. Ця робота з наступного року буде під суворим контролем відповідних служб. Загалом є три речі, навколо яких сьогодні спекулюють усі – це назва препарату, форма випуску і доза. Це предмет корупції практично в усіх закупівлях. Допоки у формі закупівель не буде уніфіковано, чітко визначено, що ми закуповуємо – доти і будуть спекуляції, – зауважив Роман Ілик. – Таким чином, спекулювати на користь певної компанії на етапі виписування рецепту буде також неможливо – рецепти у протоколах лікування будуть прописані також за МНН».
Також Роман Ілик визнав, що з боку фармацевтичних компаній можливий серйозний опір. Проте, на його думку, «коли усі побачать, що кошти поступають і механізм працює – усі будуть брати у цьому участь». «Якщо уряд виділить на програму до мільярда гривень – думаю, що всі будуть зацікавлені у тому, щоб брати участь у проекті – починаючи від виробника, і закінчуючи аптечним закладом», – додав він.
Під час своєї поїздки до Чернігова Роман Ілик поспілкувався з керівниками медичних закладів області, учнями та викладачами Чернігівського базового медичного коледжу, ознайомився із матеріально-технічною базою Чернігівської міської лікарні №4 та провів брифінг для ЗМІ.
Прес-служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
|