Зокрема сучасні технології, завдяки яким відома американська акторка Анджеліна Джолі виявила у себе схильність до страшного захворювання, тепер доступні й жителькам нашого регіону. Генотипування на схильність до захворюваності на рак яєчників та молочної залози наразі здійснюють в Чернігівському обласному онкологічному диспансері. Опановують генотипування чернігівські онкологи у співпраці з лікарями-генетиками Державного закладу «Референс-центр з молекулярної діагностики МОЗ України».
Проблема такого різновиду обстеження – вкрай актуальна, адже серед 200 жінок, хворих на рак та які пройшли генотипування, 20% мають гени-мутанти. «Така діагностика дозволяє нам підібрати тактику спостереження за такою хворою, призначити план дослідження, а при великому відсотку – можливо, й лікування», – акцентував увагу головний лікар Чернігівського обласного онкологічного диспансеру, лікар-онкогінеколог Валерій Зуб.
Наразі ведуться перемовини щодо генотипування з родичами жінок, хворих на рак. «Ризик народити дитину із геном-мутантом суттєвий у тих пар, де хоча б один із батьків має таку проблему. Наразі не все так безнадійно, на сьогодні є таргетні препарати, тобто ті, які діють на молекулярному рівні та дозволяють блокувати дію гена-мутанта», – пояснює Зоя Россоха, лікар-генетик, директор Державного закладу «Референс-центр з молекулярної діагностики МОЗ України».
Також опрацьовується питання щодо розширення спектру досліджень в онкодиспансері, у планах ? освоєння методик, які б дозволяли виявити мутації, що призводять до раку легенів, шлунку тощо.
Щоби виявити гени-мутанти, достатньо здати кров на аналіз. Як запевняють лікарі, мутація генів з’являється із самого народження і, на жаль, зберігається на все життя. Державної програми, яка б здійснювала фінансування такого дослідження, нема, тому аналіз – вартісний. Проте лікарі запевняють, що ціна – демократична.
Втім кошти – це не єдина проблема, запевняє лікар, найскладніше – це сказати людині, що в її організмі існують певні зміни, які можуть спричинити рак. Особливо важко робити це, коли йдеться про здоров’я дитини. За кордоном із такими людьми працюють психологи, тоді як нашій державі над цим питання доведеться ще багато працювати.
Прес-служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
|