Нинішнього року Міністерство охорони здоров’я України виділило додатково 100 млн. грн. на закупівлю препаратів для лікування пацієнтів з онкопатологією, але ця сума лише частково покриє витрати на придбання препаратів для цієї категорії хворих. Особливо тривожною є ситуація з забезпеченням онкохворих сучасними вартісними ліками, які переважно не ввійшли до Національного переліку і закупити які не під силу українським родинам.
Підтримати своїх пацієнтів могли б регіони, але Постанова Кабінету Міністрів України № 180, яка набрала чинності 1 січня 2018 року, створила правову колізію: у ній, зокрема, йдеться, що ліки, які не ввійшли до Нацпереліку, за регіональні кошти можна закуповувати лише в тому випадку, якщо повністю забезпечено все, що входить до переліку. Але чи реально, щоб лікарні отримали стовідсотково ліки, які внесено до цього переліку та як в умовах децентралізації місцеві бюджети могли б виділити кошти на придбання життєво необхідних ліків онкохворим? Чернігівські онкологи і пацієнти мають намір звернутися до Міністерства охорони здоров’я України та Кабінету Міністрів України з вимогою пояснити механізм, за яким регіональна влада може закупити препарати та підтримати людей з онкопатологією.
Потреба у хіміопрепаратах доволі висока, адже щорічно в області реєструється до 4 тис. нових випадків злоякісних пухлин і двом третинам хворих на рак призначається хіміотерапія.
Головний лікар КЛПЗ «Чернігівський обласний онкологічний диспансер» Валерій Зуб зазначив: «З 1 січня нинішнього року запрацював Національний перелік препаратів, які використовуються і для хіміотерапії онкохворих. Всього до нього внесено 440 найменувань і ми тільки їх маємо право використовувати. Загалом на онкопрепарати щорічно закладу необхідно близько 170 млн. грн. А от згідно з переліком ця сума зменшилася до 30 млн. грн. Звісно, ми розуміємо, що в Україні, які в усьому цивілізованому світі повинні використовуватися лише сертифіковані препарати з доказовою лікувальною дією. Втім, варто враховувати і специфіку поширення онкопатології в окремо взятій країні та виважено підходити до формування цього переліку. До речі, наш заклад готував пропозиції до різних інстанцій щодо препаратів, які бажано було б мати у переліку. Зокрема, ми запропонували розділити весь нацперелік по групах та хотіли б мати можливість купити необхідні препарати, що не входять до переліку, за кошти обласного бюджету. Сподіваємося, що нас почують. А зараз ми на 100 % забезпечені лише препаратами для наркозу та знеболення. Тому ми – за автономію регіонів у плані забезпечення препаратами наших пацієнтів».
Нинішнього року в Україні не існує загальнодержавної програми з лікування онкопатології. Втім, на місцевому рівні «Програма боротьби з онкологічними захворюваннями на 2017-2021 роки» – діє. За словами Валерія Зуба, минулого року з неї виділено 2,8 млн. грн.. на препарати для пацієнтів.
Про ефективність застосування специфічної терапії раку розповів завідувач хіміотерапевтичного відділення онкодиспансеру Сергій Матвійчук: «Нині саме таргетна терапія (високоточне лікування окремих клітин) демонструє свою доцільність та ефективність. Тепер з’явилася ефективна імунна терапія раку – нова глава у лікуванні онкопатології. Водночас ми спостерігаємо такі види захворювань, які не піддаються хіміотерапії, але ж добре реагують саме на таргетні препарати. Це, зокрема, пухлини що локалізуються в органах шлунково-кишкового тракту, рак молочної залози, нирок тощо. Таргетна терапія дає шанси людині жити далі».
Заступник головного лікаря по медичній частині Григорій Бардаков зауважив: «Кошти, які виділяються з обласної програми на лікування пацієнтів, вчасно освоюються, вчасно здійснюються тендерні закупівлі. Всі бажаючі мають змогу ознайомитися з кількістю препаратів, що знаходяться на балансі закладу. Ця інформація оновлюється щотижнево на офіційному сайті онкодиспансеру. Ми своєчасно слідкуємо за використанням препаратів та їх потребою».
Учасники прес-конференції погодилися із думкою, що Національний перелік потребує змін та доповнень. До речі, вже є приклади, коли раніше до переліку з ініціативи медичних працівників було внесено 60 лікарських препаратів. Це буде доцільно у лікуванні окремих онкопатологій, таких, як рак молочної залози та дозволить надати повноваження органам місцевого самоврядування купувати необхідні ліки для пацієнтів, якщо у цьому буде гостра необхідність.
Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації
|