Меню
 
Головна arrow Новини
Про реалізацію на Чернігівщині Урядової програми «Доступні ліки» йшлося 22 березня у прямому ефірі на хвилях «Українське радіо – Чернігівська хвиля» із заступником генерального директора КП «Ліки України» обласної ради Ларисою Мартиненко. Фахівець, зокрема, розповіла про участь у програмі аптечних закладів підприємства та їхню готовність до відпуску розширеного переліку препаратів, що беруть участь у цій урядовій ініціативі.

Минає рік відтоді, як в Україні запрацювала урядова програма «Доступні ліки». ЇЇ мета – забезпечення громадян безкоштовними або з незначною доплатою препаратами для лікування серцево-судинних хвороб, діабету 2-го типу та бронхіальної астми. Медики констатують: реалізація програми вже дала відчутний результат, адже завдяки тому, що громадяни мають доступ до ефективних препаратів, рівень захворюваності на, наприклад, серцево-судинні недуги знизився на третину. Спостерігається і уповільнення темпів виникнення ускладнень у людей, що живуть із цукровим діабетом. Відтак передбачається, що згодом дія програми буде поширюватися на деякі інші захворювання.

Чернігівщина – одна з небагатьох областей України, де, згідно з Програмою, кошти були своєчасно розподілені на місця та освоєні. За підсумками минулого року, Програма в нашому регіоні виконана майже на 100%. На нинішній рік на неї виділено понад 26,5 мільйонів гривень, що значно більше тих коштів, що були використані минулого року.

«Нині на Чернігівщині у Програмі задіяні 136 аптек і майже 70 із них – комунального підприємства обласної ради «Ліки України», – зазначила Лариса Мартиненко, – а це 15 аптек у Чернігові, інші – в районах області. Здебільшого аптеки розташовані поблизу або у самих лікувальних закладах, що дуже зручно для пацієнтів, які приходять на прийом до лікаря. Наше підприємство зараз має всі можливості для того, щоб своєчасно (не менше двох разів на тиждень) доставляти ліки до аптек. Також в нас налагоджена співпраця із лікарями сільських лікарських амбулаторій та фельдшерами ФАПів і на місцях реалізуються препарати згідно з укладеними договорами.

Перелік препаратів, які беруть участь у Програмі відповідно до наказу МОЗ №177 від 05.02.2018, тепер розширено до майже 240 найменувань. Зокрема, до 47 найменувань збільшився перелік препаратів, що відпускаються безкоштовно. Доплата варіюється від 0,9 грн. до 311 грн. Втім, станом на 21 березня 2018 року 27 найменувань препаратів, що входять до переліку, (наприклад, «Алеста» - 10 мг, «Лотар» - 50 мг, «Клосард» - 50 мг, «Бісопролол» Сандоз – 10 мг) немає на ринку України взагалі. Це створює певні незручності для процесу відшкодування ціни, адже рецепти співробітник аптеки не може замінити. У такому випадку пацієнт повинен звернутися до лікаря та отримати рецепт на той препарат, який є у наявності. Приємно, що лікарі цікавляться в аптеках щодо наявності того чи іншого препарату, тобто, налагоджений зв’язок між аптекою та лікувальним закладом.

За спостереженнями, нині в аптеках, які відпускають препарати за рецептами, створюються черги. Ми провели дослідження та з’ясували, що на обслуговування одного пацієнта з рецептом необхідно витратити не менше 5-ти хвилин (фармацевту чи провізору треба зайти у програмі препарат, списати його із залишків аптеки, а потім він йде у реєстр для оплати). Загалом із проплатою немає жодних проблем. Тому ми і виділяємо у кожній з великих аптек одну касу саме для пацієнтів з рецептами. Задля уникнення черг та зменшення вірогідності того, що з якимось препаратом будуть проблеми у постачанні, регламентними правилами виписування рецептів дозволяється виписувати їх терміном на три місяці (зазвичай термін дії рецепта один місяць). Це зручно для тих хворих, хто постійно приймає якійсь окремий препарат. У принципі, наші аптеки готові до того, щоб у подальшому відпускати препарати для лікування інших нозологій, які передбачаються з розширенням Програми – для лікування шлунково-кишкових захворювань, депресії та анемії у вагітних».

Попри низку позитивних напрацювань виникають і проблеми, а саме із коштами, якими забезпечується Програма на місцях. Відтак Лариса Мартиненко наголосила: «На сьогодні з Управлінням охорони здоров’я Чернігівської міської ради укладені договори згідно з Програмою «Доступні ліки» на суму 5 мільйонів гривен, але коштів, які виділяються на місяць, не вистачає. Так у січні відпущено в обласному центрі препаратів на 276 тисяч гривень (6 тисяч рецептів), у лютому – 521 тисяча гривень (11 тис. рецептів). На цей місяць виділено 391 тисяча гривень, і станом на 21 березня 2018року вже коштів немає – всі освоєні. Відтак міське управління буде вирішувати це питання. По області – вже відпущено ліків за 62 тисячами рецептів. Тому моя порада така – якщо ліків немає за безкоштовним рецептом, їх варто придбати за гроші. Консультації щодо забезпечення безкоштовними препаратами можна отримати на сайті КП «Ліки України», також там можна ознайомитися із переліком аптек, що беруть участь у Програмі».

Прес-служба Управління охорони
здоров’я облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів