Вже майже два місяці в Україні триває кампанія з підписання декларацій на медичне обслуговування із лікарями: терапевтом для дорослого, педіатром для дитини і сімейним лікарем для всієї родини. Така ініціатива Уряду та Міністерства охорони здоров’я має на меті докорінно змінити підходи до надання медичних послуг – пацієнт обирає свого лікаря, а лікар бере зобов’язання із ним співпрацювати. Вважається, що це значною мірою допоможе пацієнту обрати для себе того лікаря, якого він забажає, причому, у будь-якому медичному закладі без територіальної прив’язки, а кошти за медичне обслуговування заплатить держава. Тобто, фактично це старт медичної реформи, яка починається саме із первинної ланки.
У кожному з регіонів України темпи цієї кампанії різні – в областях, що мають велику кількість населення, декларації підписали набагато більше людей, ніж там, де населення менше. Наприклад, якщо згідно із даними системи eHealth у Київській області свого лікаря вже обрали понад 400 тисяч жителів, у Чернігівській – трохи більше 100 тисяч. Таким чином, Чернігівщина знаходиться у другій десятці рейтингу. І це зрозуміло, враховуючи загальну кількість нашого населення. Втім, серед наших лікарів з’являються і перші лідери, причому, загальноукраїнського масштабу.
Про нюанси підписання декларацій із сімейним лікарем у прямому ефірі «Українського радіо-Чернігівська хвиля» розповіли начальник Управління охорони здоров’я облдержадміністрації Петро Гармаш та заступник головного лікаря з поліклінічної роботи КЛПЗ «Чернігівська міська лікарня №1» Ніна Сіра. Зокрема, Петро Гармаш зазначив, що вперше за 26 років в Україні медична реформа закріплена на законодавчому рівні та оприлюднено низку законів, що регулюють взаємовідносини між лікарем та пацієнтом.
Що стосується роз’яснень алгоритмів обрання свого сімейного лікаря, Петро Гармаш зауважив: «Жителі Чернігівщини мають право обрати сімейного лікаря, який працює у будь-якому медичному закладі області. Єдина причина, за якої людині можуть відмовити у підписанні декларації із конкретним лікарем – це коли лікар вже підписав необхідну кількість декларацій із пацієнтами. Втім, гарантована медична допомога на первинній ланці буде доступна всім без винятку пацієнтам, зокрема і тим, хто декларацію не підписав. Рекомендую громадянам не зволікати із термінами підписання декларацій, бо попередня робота у цьому напрямку вже завершена і лікарі мають все необхідне для співпраці із пацієнтами та обізнані і з законодавчими регуляторними актами».
Ніна Сіра розповіла, що пацієнтам зараз нічого не заважає обрати сімейного лікаря, адже держава та Національна служба здоров’я України (НСЗУ) виділяє кошти на кожного пацієнта, розраховуючи, що вони будуть освоєні. На первинній ланці нині починає діяти прообраз страхової медицини майбутнього і кожен із пацієнтів має змогу отримати необхідну допомогу на первинній ланці. На це лікареві виділяється 370 гривен для пацієнтів віком від 19 до 39 років та з урахуванням коефіцієнтів для дітей та людей старшого віку. «Єдина категорія громадян. для яких не будуть надходити гроші з коефіцієнтами – ті, що не підписали декларації та не зареєстровані у НСЗУ. Після підписання декларації гроші обов’язково надійдуть на рахунок сімейного лікаря та закладу, в якому він працює. Тому у людей немає практичного сенсу не підписувати декларації»,– зазначила Ніна Сіра.
Для сімейного лікаря передбачено підписання декларацій із 1800 пацієнтами, терапевта – 2000, педіатра – 900 пацієнтів. Бажано до червня нинішнього року прийти у лікувальний заклад для підписання декларацій з лікарями. При собі необхідно мати паспорт, ідентифікаційний код, мобільний телефон, а для дитини – свідоцтво про народження.
«Якщо є необхідність звернутися до «вузького» спеціаліста, це питання також вирішуватиме лікар первинної ланки. Тобто, все починається із сімейного лікаря, терапевта чи педіатра», – повідомила Ніна Сіра.
«Станом на 21 травня на Чернігівщині підписано вже 108899 декларацій, зареєстровано 507 лікарів та 34 медичні заклади, які надають первинну медичну допомогу, – зазначив Петро Гармаш, – Це свідчить про те. що робота з підписання декларацій набуває обертів, дані змінюються щохвилини і не можна сказати, що обласний центр дуже відстає за темпами від районів. Хоча, хотілося б, щоб великі і потужні поліклініки Чернігова активізувалися у цьому напрямку».
Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації
|