Щороку боротьба з цією згубною звичкою набуває цілком конкретних обрисів, адже ще буквально кілька десятиліть тому не можна було і уявити масштабів антитютюнової кампанії. Завдяки масово-роз’яснювальній роботі значно підвищилася обізнаність громадян щодо шкідливості куріння. Так, за даними ВООЗ, кількість активних курців за останні 10 років знизилася на 40-60 відсотків. І це тільки офіційні дані, надані потужними виробниками тютюну.
Всесвітній день без тютюну започатковано 1988 року Онкологічним співтовариством Сполучених Штатів Америки. Незабаром до цієї корисної ініціативи стали приєднуватися у всьому світі.
Статистика ВООЗ дуже сумна. Епідемія тютюнокуріння в XX столітті забрала з життя понад 100 мільйонів чоловік. У XXI столітті ця цифра може вирости на порядок. Близько 63% всіх смертей на землі відбувається через неінфекційні захворювання і тютюнопаління в цій страшній статистиці займає стійку позицію лідера.
Мета Всесвітнього дня без тютюну – популяризація активних дій по зниженню поширення шкідливої тютюнової залежності. Широке інформування суспільства про шкідливий і згубний вплив тютюну на здоров’я курця та оточуючих його людей здатне позитивно вплинути на самосвідомість тих, хто тільки починає курити. Завдяки високій обізнаності населення щодо шкоди куріння багато громадян прагнуть позбутися згубної нікотинової залежності.
Деякі не усвідомлюють всієї тяжкості наслідків вживання тютюну для свого здоров’я і здоров’я своїх дітей. У більшості випадків це є результатом відсутності переконливої інформації з даної теми, так само як і наслідки інформаційної протидії з боку тютюнових компаній. У зв’язку з цим ВООЗ та ряд міжнародних громадських та медичних організацій пропонують урядам країн, що приєднуються до цієї боротьби, захищати політику громадської охорони здоров’я від будь-яких інтересів тютюнової промисловості, прийняття податкових і цінових заходів по скороченню попиту на тютюнові вироби, законодавчий захист своїх співгромадян від впливу тютюнового диму. Крім того, пропонуються прямі державні регуляторні дії з контролю над складом тютюнових виробів і їх публічного оприлюднення, заходи з регулювання маркування та упаковки тютюнових виробів, надання кваліфікованої допомоги тим, хто вирішив позбутися залежності від тютюну.
Медики наголошують: незважаючи на те, що позбутися тютюнокуріння не так вже і легко, достатньо поставити собі відповідну мету. А от почати можна якраз з одного дня, який курець може провести без цигарок і такий день може стати початком великої роботи з позбавлення тютюнової залежності.
Україна, на жаль, посідає друге місце в Європі за кількістю курців. Тому в нашій державі проблема боротьби з тютюном актуальна, як ніде. Втім, добре, що до цієї боротьби приєднуються не тільки медики, а і громадські організації, волонтери та освітяни.
Наприклад, у період шкільних канікул та роботи пришкільних таборів є хороша можливість провести серед дітей роз’яснювальну роботу щодо шкідливості куріння. Так, наприклад, в одній з об'єднаних територіальних громад Чернігівщини – Тупичівській, що на Городнянщині , педагогами проведено інтерактивну гру «Що я знаю про шкідливість куріння?», участь в якій взяли учні старших класів. Отже, є велика вірогідність, що ці діти ніколи не стануть заручниками тютюну.
Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації
|