Медична спільнота Чернігівщини продовжує обговорювати головні аспекти створення регіонального центру громадського здоров’я. Відбулася низка «круглих столів» на різних рівнях, триває інформаційна кампанія з приводу роз’яснення принципів роботи майбутньої структури.
Цього разу обговорення цієї теми проходило в облдержадміністрації, де заступник голови ОДА Наталія Романова зазначила, що центр громадського здоров’я повинен перейматися багатьма позиціями збереження здоров’я жителів Чернігівщини, зокрема, профілактикою соціально значущих недугів на основі вивчення статистичних даних захворюваності з наступною можливістю всебічного моніторингу чинників, що впливають на неї.
Начальник Управління охорони здоров’я облдержадміністрації Петро Гармаш наголосив, що в області стартував пілотний проект з напрацювання основ створення регіонального центру громадського здоров’я, тому виникла слушна нагода обговорити з представниками Центру громадського здоров’я МОЗ України їх рекомендацій щодо відкриття такої структури на Чернігівщині.
«Аналітика – це основа роботи центру громадського здоров’я, яка повинна підпорядковуватися облдержадміністрації, – наголосив Віктор Ляшко. – На національному рівні з 1 січня 2020 року в Бюджетний кодекс внесено низку змін, що стосуються державних програм громадського здоров’я і заходів боротьби з епідеміями. Згідно з програмами, фінансування з державного рівня буде передаватися частково для виконання національних пріоритетів у регіонах. А це соціально значущі захворювання, імунопрофілактика, готовність до реагування на надзвичайні ситуації, лабораторна діагностика. Отже, Центру громадського здоров’я МОЗ України стане своєрідним «дороговказом» куди рухатися».
Також Віктор Ляшко зазначив, що при створенні регіонального центру громадського здоров’я буде використаний наявний ресурс на місцях, в тому числі і потужний ресурс лабораторних центрів. Тому те, як цю систему будуть бачити на місці, буде залежати і ефективність роботи центру.
«Ми даємо вам лише приблизну схему структури такого центру, вона не типова, а лише рекомендована. Тобто, коли будуть передані цілісні майнові комплекси, буде передаватися і фінансування з національного рівня. Паралельно необхідно задіяти ресурс регіональної програми громадського здоров’я. Таким чином, буде створений потужний заклад, який допомагає управлінським медичним структурам. Отже, спочатку створення бази комунального неприбуткового підприємства, а потім передача ресурсів, зокрема, лабораторного центру, – повідомив Віктор Ляшко. – Причому, не варто забувати і про приватно-державне партнерство».
Петро Гармаш представив бачення облдержадміністрації щодо регіональних особливостей створення центру громадського здоров’я: «Визначено робочу групу, яка вже почала працювати і розглядає кілька моделей центру. Пріоритетна – це створення регіонального центру на базі обласного центру інформаційно-аналітичних технологій та пропаганди здорового способу життя, адже там концентрується вся медична статистика. Розглядається і включення до його структури центру моніторингу і оцінки, створеного на базі КЛПЗ «Обласний протитуберкульозний диспансер» та включає і ВІЛ-службу».
Наголошуючи на необхідності розбудови системи громадського здоров’я, головний лікар КЛПЗ «Обласний протитуберкульозний диспансер» Микола Дейкун, наголосив: «Робота ЦГЗ повинна базуватися на основі збору інформації. Але біда у тому, що висновків із цієї інформації ніхто не робить. Тому ми створюємо систему, в якій інформація буде потрібна для прийняття управлінських рішень та пріоритетів. Крім того, нам необхідно провести широку роз’яснювальну кампанію щодо доцільності створення центру громадського здоров’я, адже люди у більшості не розуміють для чого він потрібен. І коли центр буде створений, моніторинг та заходи із профілактики, об’єктивна оцінка стану здоров’я жителів дадуть необхідний результат. А починати будемо зі збору інформації стану здоров’я громадян та їх аналізу, виділення пріоритетів та програм. І обласний центр інформаційно-аналітичних технологій для цього підходить якнайкраще».
У ході дискусії учасники засідання дійшли висновку – необхідність створення центру громадського здоров’я на Чернігівщині важко переоцінити і не лише одна медична галузь повинна цим перейматися.
У свою чергу Віктор Ляшко зазначив: «Ми робимо ставку саме на медицину. Центр громадського здоров’я буде у структурі Управління охорони здоров’я ОДА. Відтак функція центру – налагодити міжсекторальну співпрацю з усіма зацікавленими структурами. Отже, створюйте, і разом будемо його розбудовувати».
Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації
|