Меню
 
Головна arrow Новини
4 лютого – Всесвітній день боротьби із раком: шанс на одужання є у всіх, хто стикнувся із цим захворюванням.

У суспільстві й досі побутує хибна уява про те, що ті, хто захворів на онкопатологію, приречені на страждання і смерть. Втім, онкологи 21 століття одностайні у думці: рак – далеко не вирок, адже навіть люди, в яких злоякісна пухлина виявлена на 3-4 стадіях, не тільки мають можливість продовжувати жити, а і позбутися недуги за умов, якщо хворий буде сумлінно виконувати рекомендації спеціалістів і перегляне свій спосіб життя. І цьому є достатньо прикладів. Так американський лікар-імунолог Джон Александер, в якого виявили пухлину головного мозку у термінальній стадії, сказав: «Присягаюся самому собі, що не дам їй шансу вбити себе!» Відтак завдяки зусиллям медиків, рідних, а також власному стійкому характеру Джон Александер і нині приймає пацієнтів та дає їм рекомендації щодо життя із таким невтішним діагнозом. Головне правило, дотримання якого допомогло лікарю перемогти хворобу, звучить так: життя триватиме і без тебе, але ти вартий того, щоб бути цьому свідком.

Так вже влаштований людський організм, що поділ клітин у ньому може за тих чи інших обставин давати збій. Чи-то генетика, чи-то вплив токсичних речовин, чи-то наявність хронічних захворювань «вмикають» механізм появи ракової клітини, яка згодом може вразити все більше органів і систем. І ось тут якраз своєчасне звернення до лікарів, дотримання їхніх рекомендації дають змогу перехилити важелі життя у бік здоров’я.

Втім, нині на Чернігівщині ситуація із поширенням онкологічних захворювань залишається складною, про що свідчать цифри, які наводить головний лікар КЛПЗ «Чернігівський обласний онкологічний диспансер», кандидат медичних наук, заслужений лікар України Валерій Зуб: протягом минулого року онкологічні хвороби вперше виявлені у більш, ніж 4 тисяч жителів області, через які понад 2200 пацієнтів померли. Отже, захворюваність на рак зросла і тому Чернігівщина за цими показниками входить до п’ятірки найбільш неблагополучних регіонів України.

«Рак – хвороба підступна, втім, більшість її випадків виникають через нездоровий спосіб життя, – наголошує Валерій Зуб, – як би там не було, але нині понад 40 відсотків чоловіків і 7 відсотків жінок курять. У таких випадках саме тютюнокуріння викликає онкопатологію легенів».

Головний лікар також дотримується думки, що попередити хворобу важко, особливо коли вона спричинена генетичними факторами. Але зусилля спеціалістів спрямовані на раннє виявлення захворювання, бо майже половина таких хвороб діагностується легко, через те, що їхня симптоматика «лежить на поверхні» – пухлини шкіри, молочної залози, шийки матки, ротової порожнини, лімфоїдної тканини тощо.

«Якщо ми зможемо повернути ті профілактичні огляди, які застосовувалися раніше, то майже половину випадків раку лікарі зможуть виявляти на ранніх стадіях. Для цього ми наприкінці минулого року першими в Україні запровадили проект по скринінгу раку легенів за допомогою комп’ютерної томографії, що дозволило 70% випадків раку легенів діагностувати на початкових стадіях. На жаль, сьогодні статистика невтішна – 70% раку легенів ми діагностуємо у занедбаних стадіях. Ця наша програма буде безстроковою – через дільничних терапевтів та сімейних лікарів ми будемо відбирати пацієнтів з груп ризику (курці, працівники шкідливих підприємств, люди із хронічними захворюваннями легенів, з обтяжливим анамнезом щодо раку дихальних шляхів) задля ранньої діагностики хвороби. Така програма вже діє і щоденно до нас звертаються до 10людей», – розповів Валерій Зуб. Медики обласного онкологічного диспансеру не залишать поза увагою і Всесвітній день боротьби із раком – 4 лютого в онлайн-режимі на веб-сайті закладу всі бажаючі матимуть змогу отримати консультації щодо причин появи раку, його лікування та діагностики, тобто, напряму поспілкуватися з медиками – онкогінекологом, урологом, хірургом, онкогематологом, радіологом тощо. «Такий захід якнайкраще сприятиме ранньому виявленню хвороби, поширенню знань про рак, а також розповсюдженню інформації про правила, яких варто дотримуватися аби зменшити ризик захворіти на цю недугу», – впевнений Валерій Зуб.



Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів