Ідея створення єдиного на Чернігівщині кардіохірургічного відділення в одній з найбільших лікарень області з’явилася п’ять років тому, коли виникла необхідність оперативно лікувати захворювання серця та магістральних судин. І для цього були всі умови, адже у закладі успішно працює відділення судинної хірургії, в якому щороку здійснюється майже 1300 оперативних втручань. Крім того, лікарня вже кілька років поспіль використовує сучасний агіографічний комплекс Allura Xper FD 10, що дозволяє виявляти ураження судин на початкових стадіях, а відтак проводити низку малоінвазивних операцій на серці і судинах.
За ініціативи головного лікаря закладу, заслуженого лікаря України Володимира Фаля, який налагодив співпрацю із Національним інститутом серцево-судинної хірургії імені М.М.Амосова, було підготовлено висококваліфікованого кардіохірурга Ігоря Венгера, що і очолив кардіохірургічне відділення на 15 ліжок та залучив до роботи ще двох ординаторів-кардіохірургів.
«Практично ми і до цього проводили весь спектр хірургічних операцій – операції на працюючому серці при ішемічній хворобі, при набутих вадах по заміні клапану, пластичні операції на клапані, аневризмах аорти та лівого шлуночка, стентування коронарних судин тощо. Загалом минулого року ми здійснили понад 300 таких операцій. Втім, – зазначив Ігор Венгер, – відкриття саме кардіохірургічного відділення відкриває перед нами нові горизонти, що базуються на кращому світовому досвіді. Це, зокрема, операції на відкритому серці, оперативні втручання з малотравматичними розрізами, які дозволять зменшити термін перебування пацієнта у відділенні та покращити прогноз захворювання».
Нове відділення, яке створене власним коштом лікарні, оснащене за сучасними стандартами. Ніні у ньому шість палат, маніпуляційні, перев’язувальні, ординаторська, а також операційна з апаратом штучного кровообігу, обладнанням для стентування коронарних судин, високотехнологічним інструментарієм. Передбачається, що цього року відділення поповниться новою стійкою для проведення малоінвазивних операцій і, зокрема, операцій на відкритому серці із його зупинкою. Таким чином, спеціалізована допомога надаватиметься у відділенні цілодобово, як у плановому, так і в ургентному порядку.
За словами завідувача відділення, враховуючи загальну кількість населення Чернігівщини та його віковий ценз, потреба в операціях на відкритому серці становить від 700 до 1000 пацієнтів на рік, як при ішемічній хворобі серця, так і при ураженні клапанів. А це дасть змогу зменшити смертність від серцево-судинних хвороб, адже Чернігівщина за цими показниками посідає одне з перших місць в Україні.
Під час урочистого відкриття відділення директор Національного інституту серцево-судинної хірургії імені М. М. Амосова, академік НАМН України, д.м.н. професор Василь Лазоришинець зауважив, що початок роботи кардіохірургічного відділення – завершення тривалого підготовчого процесу, що розпочався з передачі закладу сучасного ангіографа та створення ендоваскулярного відділення, в якому проводилося стентування коронарних артерій. «За цей час зроблено майже 400 подібних операцій, причому, для цього пацієнтам вже не було необхідності їздити до Києва. І приємно, що рівень цих операцій не поступається таким, що здійснюється в інших 42 кардіохірургічних центрах нашої держави», – зазначив академік та наголосив – завдяки державним спеціалізованим програмам, необхідне обладнання для таких відділень продовжуватиме надходити.
Директора Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М.М.Амосова підтримав і його головний лікар, к.м.н. Сергій Сіромаха, який зазначив – інститут завжди надавав і буде надавати надалі допомогу у розвитку кардіохірургічної галузі Чернігівщини. «У Чернігові є потужні і висококваліфіковані кадри та обладнання. І основний «вузол», який допоможе рятувати серця чернігівців, сформований саме в міській лікарні №2. А це – визначальний крок для розвитку високотехнологічної допомоги», – запевнив Сергій Сіромаха.
Йшлося і про деякі проблеми у цій галузі. Зокрема, гості урочистостей погодилися із думкою – враховуючи, що кардіохірургія – високовартісний напрямок оперативної медицини, необхідно, щоб забезпечення, наприклад, стентами кардіологічних хворих не лягало на плечі самих пацієнтів, бо поки держава не в змозі забезпечити всіх, окрім невідкладних станів, витратними матеріалами у достатній кількості.
У рамках відкриття кардіохірургічного відділення відбулася науково-практична конференція «Перспективи розвитку кардіохірургічної допомоги на Чернігівщині» за участю спеціалістів інституту ім. М.М. Амосова, представників медичної спільноти області та керівників медичної галузі області.
Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації
|