Меню
 
Головна arrow Новини
Волонтери – ефективні помічники медиків

Вони називають себе «волонтерами здоров’я», адже винятково на громадських засадах та за покликом серця і душі опікуються людьми з віддалених сіл, що не мають своєчасної та всебічної медичної допомоги. Саме у населених пунктах, де відсутні сільські лікарські амбулаторії та ФАПи, їхню допомогу важко переоцінити, бо вони володіють навичками вимірювання артеріального тиску, глюкози у крові, принципами прийому медикаментів і навіть здатні надати першу долікарську допомогу. А ще вони на постійному зв’язку із лікарями, які вдячні волонтерам за їхню працю, спрямовану на підтримку здоров’я сільчан, а відтак – на виявлення соціально значущих захворювань та масову профілактичну роботу.

Нещодавно представники Національної ради жінок України звернулися до керівників медичної галузі Чернігівщини з пропозицією запровадження пілотного проекту щодо сприяння жителям малих сіл у плані доступності до медичної допомоги. Цю ініціативу зустріли схвально, але вирішено поширити досвід волонтерської роботи поки лише на територію Чернігівського району – найбільшого в області, який характеризується щільністю розселення та значним відсотком сільських жителів похилого віку. Як вважає голова Національної ради жінок України, доктор медичних наук Людмила Порохняк-Гановська, поки медична реформа в Україні не може дійти до кожного із жителів віддалених сіл, які часто не в змозі дістатися до ФАПу чи амбулаторії задля отримання консультації та призначення лікування. І у такому випадку саме волонтери , як представники активного прошарку населення, приходять їм на допомогу. Про це керівник жіночої організації заявила 19 лютого у Чернігові на засіданні «за круглим столом», на яке запросили представників медичної спільноти Чернігівського району, соціальних працівників, сільських голів і власне волонтерів, які працюють із місцевими жителями. «Звісно, кожен із жителів села, в якому проживає менше, ніж 500 людей, приписаний до медичних закладів. Втім, необхідно, щоб такі громадяни були під постійною увагою людей, що обізнані з простими навичками медичних маніпуляцій та мали хист до опіки літніми чоловіками та жінками. А це наші волонтери, що вже майже рік працюють на цій ниві, – зазначила Людмила Порохняк-Гановська. – Саме волонтерські групи створені на допомогу реформі в системі охорони здоров’я, бо, якщо до літніх людей не можуть своєчасно прийти медичні працівники, тоді цю ініціативу на себе беруть волонтери – своєрідна перехідна ланка між сімейною медициною та пацієнтами. І дуже приємно, що ці починання схвалені і підтримані Управлінням охорони здоров’я Чернігівської облдержадміністрації, яке надає нам необхідну методичну допомогу».

Мета засідання – обговорити нагальні питання волонтерського медичного руху в районі, визначення пріоритетних завдань та ознайомлення із досвідом найактивніших представників волонтерства на шляху опіки пацієнтами. Як зазначив головний лікар Чернігівського районного центру первинної медико-санітарної допомоги Віктор Куниця, визначальним у цій роботі є те, що саме представники активного жіноцтва вирішили опікуватися цією важливою справою. «Завдяки ентузіазму Національної ради жінок України жителі віддалених сіл мають можливість слідкувати за станом свого здоров’я. Сподіваємося, що досвід волонтерства, набутий у Чернігівському районі, буде поширений на всю область», – наголосив Віктор Куниця.

Реформування медичної галузі, а відтак і наближення медичної допомоги до жителів віддалених сіл неможливі без методичної та організаційної допомоги з боку обласних закладів. Так начальник КЗ «Обласний центр інформаційно-аналітичних технологій та пропаганди здорового способу життя» Володимир Тарасовський роз’яснив присутнім основні принципи реформування галузі та познайомив із роботою центру, співпраці з Глобальним фондом на шляху створення регіонального центру громадського здоров’я, а також зазначив: «Волонтерський медичний рух – невід’ємна складова громадського здоров’я. Тому ми готові надавати всебічну підтримку волонтерству, зокрема, проводити курси з комп’ютерної грамотності, роз’яснювати основні принципи надання медичної допомоги, знайомити із телемедициною та допомагати сімейним лікарям, середньому медичному персоналу і волонтерам в усіх їхніх починаннях. Таким чином, будемо разом працювати над поширенням знань щодо засад здорового способу життя».

Представники волонтерства зі свого боку розповіли про свою роботу з опіки над одинокими та престарілими громадянами. Зокрема, волонтерка із села Довжик Надія Булига сказала: «Особисто я пишаюся своєю роботою, адже мене завжди радо зустрічають. Я можу виміряти артеріальний тиск, рівень цукру у крові за допомогою глюкометра, надати поради щодо дієтичного харчування, профілактиці інфарктів та інсультів, підбираю дози лікарських препаратів, а також у разі необхідності спрямовую хворого до лікаря сімейної медицини. Втім, ця робота пов’язана із певними труднощами, адже у селах часто відсутні аптеки, транспортне сполучення. Тому не завжди можна дістати необхідні медикаменти для хворого, особливо тоді, коли треба допомогти під час гіпертонічного кризу чи серцевого нападу». Інші волонтери, особливо ті, які опікуються своїми односельцями вже тривалий час, висловили побажання, щоб в їхньому розпорядженні був велотранспорт, який значно полегшив би патронажну роботу.

Робота волонтерів базується на суттєвій підтримці органів місцевого самоврядування. Наприклад, сільський голова Шестовиці Сергій Мєдведєв наголосив: «В селі немає ФАПу, тому лише завдяки волонтерам ми можемо бути спокійними за здоров’я наших громадян похилого віку. Добре, що в нас є небайдужі громадяни, які активно беруть участь у цьому проекті».

Під час засідання кращих волонтерів нагородили дипломами та нагрудними відзнаками «Волонтер здоров’я», а також вручено комплекти методичної літератури – посібники для роботи з волонтерами та психологічної підтримки людей похилого віку.

Довідково: на території Чернігівського району у селах Клочків, Боромики,Товстоліс,Петрушин,Слабин,Шестовиця,Слобода,Пльохів,Жеведь, Серединка, Юрівка, Довжик відсутні сільські лікарські амбулаторії та ФАПи.










Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів