Реформування вітчизняної системи охорони здоров’я обумовлює особливу роль первинної ланки надання медичної допомоги населенню. Адже на інститут сімейних лікарів покладається не тільки лікування тих чи інших захворювань, а і широка профілактична робота з попередження недугів та ознайомлення громадян з чинниками, що негативно впливають на їхнє здоров’я. Відтак і концепцією громадського здоров’я передбачено зміни у свідомості громадян щодо необхідності дотримання засад здорового способу життя задля уникнення найпоширеніших захворювань, зокрема, таких, що посідають перші місця за рівнем розповсюдження, інвалідності і смертності.
«На мою думку, саме лікарі первинної ланки мають всі важелі для того, щоб впливати на профілактику захворювань на засадах громадського здоров’я, – запевняє заступник головного лікаря з медичного обслуговування населення Чернігівського районного центру ПМСД Оксана Логвинчук, – бо нині люди обирають свого сімейного лікаря, вони йому довіряють, чи не щоденно із ним контактують. Водночас і лікар зацікавлений у тому, щоб до нього якомога менше зверталися з проблемами лікування захворювань, а більше – з питань профілактики. Наші лікарі ретельно ставляться до уточнення сімейного анамнезу своїх пацієнтів, виявляють чинники, що негативно впливають на здоров’я, визначають групи ризику і викликають їх до проходження диспансерного огляду задля виявлення патологій на ранніх стадіях. Добре, що держава почала розвивати засади громадського здоров’я, адже його роль нині важко переоцінити, бо жителі Чернігівського району, як і українці в цілому, здебільшого страждають на серцево-судинні захворювання та онкопатологію. Тому лікарі не обходять своєю увагою людей, схильних до підвищеного артеріального тиску, з надмірною вагою, гіподинамією та тих, що мають ті або інші хронічні захворювання. Таким чином, первинна профілактика хвороб – це наріжний камінь роз’яснювальної роботи серед жителів району».
На жаль, для багатьох сільських жителів є великим відкриттям, що нераціональне харчування, шкідливі звички, недотримання виваженого режиму дня можуть сприяти появі небезпечних захворювань, які вкорочують життя. На це звертають увагу сімейні лікарі, для яких іноді звичайна бесіда із пацієнтом може бути набагато ефективнішою за застосування лікарських препаратів.
«Втім, менталітет наших громадян не сприяє тому, щоб люди переймалися профілактикою захворювань, – продовжує Оксана Логвинчук. – Пацієнти звикли за будь-яких обставин вдаватися до прийому ліків, покладаючи на них особливі сподівання. Звісно, ліки допомагають. Але люди не дуже добре сприймають позицію, що, наприклад, для профілактики гіпертонічних кризів необхідно зменшувати вагу, вести активний спосіб життя, уникати жирної їжі тощо. Якраз тут вміння «достукатися» до пацієнта з боку сімейного лікаря і має велике значення. І до речі, ми тут не вигадуємо чогось нового, адже методи запобігання того чи іншого захворювання на засадах громадського здоров’я розписані у клінічних протоколах, яких дотримуються наші сімейні лікарі. Отже, я вважаю, що концепція громадського здоров’я змінює підхід до профілактики захворювань, піднімаючи її на вищу ступінь запобігання недугам».
Довідково: у Чернігівському районному центрі ПМСД нині працює 27 сімейних лікарів (разом із педіатрами), функціонують14 сімейних амбулаторій та 56 ФАПів.
Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації
|