Всесвітній день боротьби із туберкульозом має за мету підвищення обізнаності громадян щодо причин виникнення хвороби, шляхів її уникнення і методів профілактики захворювання. Крім того, він привертає увагу лікарів світу до ефективних методів подолання епідемії сухот, адже, за статистичними даними, оприлюдненими ВООЗ, нині третина населення інфікована туберкульозом. Відтак, організації та країни, що борються із хворобою, вважають за основну мету зменшення появи нових випадків хвороби та адекватне лікування хворих.
«Вісник ВООЗ» щороку поширює статистичні дані щодо захворюваності на сухоти. Так, протягом минулого року на туберкульоз захворіло майже 15 мільйонів людей (в т.ч. 1 млн дітей) і він увійшов до десятки головних причин смертності громадян в азійських та африканських країнах і двадцятки – в країнах Європи та Північної Америки. Відтак туберкульоз – одна з головних причин смерті людей, що є носіями ВІЛ-інфекції, тому все частіше туберкульоз розглядають разом із проблемою набутого імунодефіциту.
Фтизіатри області приділяють велику увагу боротьбі з туберкульозом та його профілактиці, адже Україна в цілому і Чернігівщина зокрема належать до територій з високою поширеністю захворювання. Так, за результатами моніторингу, який постійно проводить Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер, упродовж 9 місяців 2018 року захворюваність на туберкульоз в області знизилася на 0,2% і становить 56,4 на 100 тис. населення (9 місяців 2017 року – 56,5). Захворіло 571 особа (9 місяців 2017 року - 579). Інтенсивність епідпроцесу в районах і містах області знаходиться в межах від 12,7 на 100 тис. населення (Варвинський район) до 97,2 (Семенівський район). Ріст захворюваності відмічено в 13 районах та м. Ніжин.
Нині туберкульоз діагностується порівняно легко – за допомогою флюорографічного обстеження (витратний метод) і дослідження мокротиння (невитратний метод).
Втім, туберкульоз – захворювання, яке потребує уваги з боку не тільки медичних працівників, а і владних структур і самого населення, яке повинно знати, що лікування хвороби потребує виваженого ставлення до прийому медикаментів, корекції поведінки, раціонального харчування та своєчасного звернення за медичною допомогою та обстеженням. Громадяни мають звертати увагу на симптоми, які супроводжують туберкульоз: кашель, який триває понад 2 тижні, підвищену температуру тіла без явних ознак застуди, утруднене дихання, біль у грудях, поганий апетит і слабкість, невмотивовану втрату ваги, підвищене потовиділення і появу кровохаркання.
Спеціалісти Центру Громадського здоров’я МОЗ України запевняють – здорова людина може заразитися туберкульозом, вдихаючи краплини вологи, що містять МБТ, які виділяються хворим на заразну форму туберкульозу при кашлі, чиханні, розмові. Найчастіше «страждають» органи дихання.
Спочатку хвороба протікає приховано, і людина часто не звертає уваги на тривале погане самопочуття або намагається лікувати «застуду» та «кашель» самостійно. Тому лікування такого хворого розпочинається пізно і вимагає більших затрат часу та зусиль. Внаслідок раннього виявлення та правильно проведеного лікування людина припиняє виділяти мікобактерії у навколишнє середовище і нікого не заражає.
Таким чином, ранній початок лікування при туберкульозі – запорука успішного одужання.
Якою може бути профілактика туберкульозу: насамперед, дотримання здорового способу життя, уникнення стресів, а якщо ж вони є в житті, то хоча б намагатися зменшувати їхній негативний вплив на організм, зміцнювати імунітет і вчасно проходити профогляди. Для дітей необхідно робити туберкулінодіагностику, тобто пробу Манту.
А ще – варто бути у постійному контакті зі своїм сімейним лікарем або дільничним терапевтом чи педіатром. Лікарі первинної ланки звертають особливу увагу на представників груп ризику та обізнані з методами лікування, діагностики та профілактики туберкульозу. Дотримуйтеся їхніх порад і паличка Коха обійде вас стороною!
Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації
|