За підрахунками ВООЗ, чи не кожна третя людина у світі має підвищений артеріальний тиск, причому певна частина із них навіть і не здогадується, що живе із гіпертонією, адже хронічну втомлюваність, головний біль, серцебиття, слабкість (симптоми, що супроводжують це захворювання) списує на вік або порушення режиму дня.
Між тим, артеріальна гіпертензія разом з іншими серцево-судинними захворюваннями посідає перше місце у світі та Україні за показниками смертності. Підвищений артеріальний тиск є вагомим чинником розвитку інфаркту міокарда та інсульту – найзагрозливіших ускладнень гіпертонічної хвороби.
Втім, не все так погано. За словами головного лікаря КЛПЗ «Чернігівський обласний кардіологічний диспансер» Ігоря Батога, раніше гіпертонія вважалася вироком, адже медики практично не знали, як її лікувати, а застосовували лише кровопускання. «Нині є достатня кількість препаратів, що ефективно лікують артеріальну гіпертензію, причому часто достатньо лише однієї таблетки на добу аби вирівняти тиск, – запевняє Ігор Батог. – Відтак, перш за все, треба переглянути свій спосіб життя для того, щоб не допускати підвищення тиску та запобігти ускладненням».
На жаль, медикам і досі достеменно не відома причина, через яку у тієї або іншої людини з’являються проблеми із тиском. Хоча вони і визначають фактори, які сприяють його підвищенню. Серед них, зокрема, генетична спадковість, нераціональне харчування, недостатність сну, уникнення помірних фізичних навантажень, куріння, зловживання алкоголем, невміння правильно реагувати на стрес, а також самолікування препаратами, призначеними не за схемою лікаря.
«Від медицини залежить лише 15% факторів, що можуть позитивно впливати на лікування гіпертонічної хвороби. Інше вирішує сама людина – чи хоче вона вести здоровий спосіб життя, чи має бажання лікуватися та обстежуватись. Хочу запевнити, – продовжує Ігор Батог, – якщо у вас підвищений артеріальний тиск (понад 140/90 мм.рт.ст.), слід обов’язково звернутися до свого сімейного лікаря, який знатиме, на що спрямувати лікування захворювання. Тим паче, що нині в державі діє спеціальна програма по лікуванню серцево-судинних захворювань, багато препаратів взагалі можна отримати безкоштовно або зі значною знижкою. Було б тільки бажання самої людини. Артеріальну гіпертензію необхідно лікувати у будь-якому віці, відкидаючи хибну думку, що вікові зміни у судинах, які призводять до підвищення тиску, не піддаються корекції. Наші лікарі індивідуально підходять до кожного пацієнта – якщо людині, наприклад, 80 років, безумовно, ми не знижуємо тиск до 120/80, цього не вистачить для нормального мозкового кровообігу. У таких випадках тиск знижується поетапно до таких цифр, що будуть комфортними для цієї людини».
На відміну від низки інших захворювань, гіпертонічна хвороба дуже легко діагностується. Для цього достатньо почати контролювати артеріальний тиск. Це варто робити у спокійному стані, перед цим відпочити хвилин 10, розслабитися. І якщо ви з’ясуєте, що маєте протягом певного часу підвищення тиску, варто звернутися до лікаря. Ігор Батог рекомендує вести спеціальний щоденник, в якому вказані цифри артеріального тиску, що полегшить лікарю призначення відповідних препаратів.
«Лікарі обласного кардіологічного диспансеру приділяють увагу діагностиці та лікуванню артеріальної гіпертензії не тільки у спеціальний день, – зауважує Ігор Батог. – На нашій базі працює «школа гіпертоніка», на заняттях якої ми даємо індивідуальні поради кожному з пацієнтів, постійно проводимо інформаційну роботу щодо уникнення захворювання. Періодично розміщуємо наші матеріали у друкованих та інтернет-виданнях. Тобто, робота у цьому напрямку ніколи не припиняється. І приємно, що зараз держава здійснює всі кроки для того, щоб взяти під контроль це захворювання – запроваджений інститут сімейної медицини (до речі, сімейні лікарі покликані першими виявляти захворювання та знати всіх своїх пацієнтів із гіпертонією), держава компенсує вартість препаратів, у сільській місцевості будуються амбулаторії сімейної медицини тощо. Тому можу із впевненістю сказати – по приділенню уваги до проблеми артеріальної гіпертензії Україна знаходиться на рівні провідних європейських країн».
Отже, проблема виявлення та лікування артеріальної гіпертензії залишається однією з ключових у вітчизняній медицині. І якщо самі люди приділятимуть необхідну увагу своєму здоров’ю, своєчасно звертатимуться до лікаря за порадами та призначенням терапії – їхнє життя буде набагато якіснішим.
Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації
|