З кожним роком українці все активніше здають кров, адже розуміють – частка їхньої крові може врятувати не тільки здоров’я, а і життя.
Важливість донорства важко переоцінити, бо, як свідчить статистика Європейської Асоціації донорів крові, щоденно у країнах світу воно повертає до життя понад два мільйони людей.
Лікарі наголошують: донорство – можливість не тільки здати кров для рятування життя, а і омолодження організму самого донора. Досліджено, що регулярна здача крові зміцнює імунну систему, зменшує ризик захворювань серця і судин. Крім того, організм донора звикає втрачати кров, тому під час непередбачуваних ситуацій він швидко поповнює запаси крові. Ще одним важливим елементом донорства можна вважати потужну емоційну розрядку, яку отримує людина після здачі крові, адже коли донор усвідомлює, що він у черговий раз зробив добру справу, це визиває колосальний емоційний підйом.
На Чернігівщині роботою по забору крові займається КЗ «Чернігівська обласна станція переливання крові», яка нині перебуває у стадії оптимізації, тобто, створення на її базі комунального некомерційного підприємства. Як стверджує голова комісії з реорганізації закладу,заступник головного лікаря з якості і безпеки донорської крові Олена Матієнко, цей тимчасовий процес не відобразився на зменшенні кількості донорів. «Щоденно ми здійснюємо до 40 заборів крові. Іноді нам цього вистачає, а часто-густо замало саме крові рідкісних груп. На сьогодні проблема така, – запевняє Олена Матієнко, – в нас забагато крові першої та другої груп позитивних і мало мінусових груп. Так, нині на всю область в наявності лише три контейнери ІІ-ї мінус групи, їх можна перелити лише трьом реципієнтам. Звичайно, над збільшенням донорів з рідкісними групами крові активно працює відділ кадрів. Було б дуже добре, якби донорство було регульоване, щоб у разі потреби ми змогли у будь-який час викликати саме донорів із необхідною групою крові».
Медики-трансфузіологи наголошують: в Україні донорство повинно бути безкоштовним та добровільним, яке б базувалося лише на високій громадянській позиції тих, хто бажає здавати кров. «Європейські країни вже давно відійшли від сплати донорам за здавання крові, – продовжує Олена Матієнко, – там працюють потужна рекрутингова служба, підрозділи Червоного Хреста, громадські організації, що переймаються залученням жителів до донацій. Можливо, що за деякий час в Україні також активізується цей процес, адже створення Національної Служби крові передбачає, що до 2022 року мають запровадити низку концептуальних змін, що підуть на користь заготівлі крові та її компонентів. Відповідна стратегія передбачає також закриття маленьких пунктів (відділень) забору крові, що робиться заради підвищення безпеки донорства на засадах державного ліцензування».
Також Олена Матієнко наголошує: незважаючи на певні труднощі, пов’язані із реформуванням служби крові, заклад продовжує ефективно виконувати свої функції із забору крові, перевірки її на безпечність та доставку у лікарняні заклади Чернігівщини.
Відтак, точну кількість донорів на Чернігівщині важко підрахувати, адже є такі люди, що приходять на донацію лише раз у житті, а є і такі, які здавання крові вважають за сенс свого життя. Нині відзнаку «Почесний донор України» мають 1400 жителів області – кожен із них здавав кров понад 40 максимально допустимих доз. Крім того, троє жителів Чернігівщини (двоє – з міста Ніжин і один – з Прилук, які здали кров понад 100 разів), удостоєні звання «Заслужений донор України».
Отже, Всесвітній день донора – своєрідний вияв вдячності мільйонам людей, які рятують життя і зберігають здоров’я інших здаючи свою кров. Власне, слово «донор» походить від латинського donare – дарувати. Крім того, цього дня звертається особлива увага на необхідність регулярної здачі крові для запобігання її дефіциту у лікарняних закладах.
Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації
|