Останнім часом проблемі протидії поширення захворюваності на дифтерію в Україні приділяється велика увага. Зокрема, стан оперативного реагування на випадки захворювань розглянуто 29 жовтня під час селекторної наради в Міністерстві охорони здоров’я України та засіданні оперативного штабу Управління охорони здоров’я Чернігівської облдержадміністрації. Як зазначає заступниця генерального директора КНП «Чернігівська обласна дитяча лікарня», головний експерт з педіатрії Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА Людмила Кривець, нині в області є 8 доз антитоксину проти дифтерії, які можуть використовуватися як для лікування дорослих, так і дітей. «Загалом в лікувально-профілактичних закладах Чернігівщини в наявності необхідна кількість вакцини для профілактики захворювання на дифтерію. Згідно із розподілом МОЗ, область протягом року отримала комбіновану вакцину проти дифтерії та правця у кількості 80 тисяч доз», – зазначила Людмила Кривець.
Для проведення профілактичних щеплень громадянам варто звернутися до сімейного лікаря. А батькам дітей – до дільничного педіатра.
Довідково: Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Факторами передачі також можуть бути предмети побуту (посуд, іграшки). Інкубаційний період хвороби становить 3-10 днів.
Джерелом інфекції є хвора людина або носій дифтерійної палички (Corynebacterium diphtheriae), яка виділяє токсин. Токсин блокує синтез білка в клітинах, в результаті чого виникають тяжкі функціональні та структурні зміни, інколи несумісні з життям.
Дифтерія – вакцинокерована інфекція. Хворіють на дифтерію не щеплені або невірно щеплені особи. Захворювання може протікати у вигляді спалахів та спорадичних випадків, це залежить від рівня колективного імунітету. Як окремий вид інфекційного процесу виділяють бактеріоносійство Corynebacterium diphtheriae.
Клінічна картина захворювання залежить від локалізації патологічного процесу, його поширеності, ступеня токсикозу та/або обтурації дихальних шляхів, наявністю та характером ускладнень, супутніми захворюваннями та приєднанням вторинних інфекцій.
Захворювання на дифтерію може мати наступні прояви:біль у горлі, підвищена температура, лихоманка, набряк слизової оболонки ротоглотки, наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу, набряк шиї, збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів.
Дифтерійний токсин також може потрапити у кров. Практично всі органи чутливі до дії токсину, але найбільш вразливі – серце, нирки, наднирники, нервова система. В результаті дії токсину порушується синтез білка клітинами, що приводить до гибелі клітини.
Ускладнення від дифтерії можуть включати: блокування дихальних шляхів, інфекційно-токсичний шок, пошкодження серцевого м’яза (міокардит), ураження нервової системи, нефрозонефрит, легеневу інфекцію (дихальну недостатність або пневмонію).
Єдиний спосіб захиститися від дифтерії та попередити розвиток небезпечних ускладнень – вакцинація дітей, згідно з календарем профілактичних щеплень, і ревакцинація дорослих (кожні 10 років). Безоплатне щеплення від дифтерії можна отримати звернувшись до педіатра, терапевта чи сімейного лікаря, з яким укладена декларація.
Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації
|