Меню
 
Головна arrow Новини
Обери життя: 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом. З цієї нагоди 27 листопада медики та представники інших ВІЛ-сервісних служб на брифінгу у Чернігові розповіли про методи профілактики та лікування цього захворювання.

Україна вже понад 30 років посідає одне з перших місць в Європі за темпами поширення ВІЛ-інфекції. Така ж ситуація спостерігається, зокрема, і на Чернігівщині, адже нині на диспансерному обліку у Центрі протидії ВІЛ-інфекції і СНІДу перебуває 3891 житель області, причому, ще близько 2 тисяч громадян з груп ризику навіть і не здогадуються про свій ВІЛ-статус. За словами заступниці Генерального директора КНП «Чернігівський обласний медичний центр соціально значущих та небезпечних хвороб» Галини Лисенко, ВІЛ продовжує руйнувати їхній організм, а більшість з таких громадян не звертаються за медичною допомогою, бо на початкових стадіях захворювання протікає практично безсимптомно. «На жаль, майже у 30% ВІЛ-інфікованих ми встановлюємо вже 3-4 стадію ВІЛ, а саме СНІД, – зазначає Галина Лисенко. – Інкубаційний період може тривати навіть до 10 років. Тому варто всім жителям області знати свій ВІЛ-статус, адже при наявності інфекції наші лікарі можуть успішно допомогти хворим – є безкоштовна діагностика тест-системами і лікування противірусними препаратами. На сьогодні тестування на ВІЛ – єдиний спосіб дізнатися про свій статус, відповідно – своєчасно розпочати лікування. Щорічно таке обстеження проходять 6% населення області. Зокрема, з початку року медиками та іншими ВІЛ-сервісними службами обстежено 62 тисячі громадян і виявлено майже 500 інфікованих осіб, яким призначено відповідне лікування. Хочу наголосити: прийом антивірусних препаратів дозволяє людям вести нормальний спосіб життя. А самі ліки здатні як підвищити імунітет, так і протистояти поширенню інфекції в організмі та її передачі іншим».

Світова спільнота вже кілька років поспіль популяризує Стратегію прискореного подолання ВІЛ-інфекції, до якої приєдналася і Україна. Вона полягає у формулі «90-90-90», коли 90% людей, що інфіковані ВІЛ, повинні знати про свій статус, 90% з них отримувати антиретровірусну терапію, яка у 90% повинна бути ефективною. «Нині ми досягли третіх 90%, тобто, терапія ефективна, люди, що мають низьке вірусне навантаження, практично не передають інфекцію, вони мають можливість вести якісний спосіб життя, створювати родини», – зауважила Галина Лисенко.

«Зараз Чернігівщина посідає 5-6 місце в Україні за поширенням ВІЛ-інфекції, хоча останніми роками ми констатуємо стабілізацію цього процесу, – наголосив Генеральний директор КНП «Чернігівський обласний центр соціально значущих та небезпечних хвороб» Микола Дейкун, – але проблема залишається. З роками епідемія ВІЛ/СНІДу міняється, адже нині 43% людей, що інфіковані ВІЛ, мають вік понад 40 років, (90% вражених збудником хвороби – чоловіки і жінки від 30 років). Змінилися і шляхи передачі хвороби, якщо епідемія починалася із середовища ін’єкційних наркоманів, то нині переважає статевий шлях передачі збудника. Причому, виявляється практично однаковий відсоток інфікованих чоловіків і жінок – 50% на 50%».

На Чернігівщини робота з раннього виявлення ВІЛ-інфекції перебуває на достатньо хорошому рівні – кожен громадянин має можливість за короткий термін (півгодини) дізнатися про свій статус. До швидких тестів мають доступ лікарі первинної ланки, Центр протидії ВІЛ-інфекції і СНІДу має все необхідне аби на сучасному обладнанні здійснювати відповідні дослідження, у цьому напрямку активно працюють і профільні громадські організації, зокрема «Чернігівська МЕРЕЖА», яка саме 1 грудня приверне увагу до проблеми ВІЛ/СНІДу в оригінальний спосіб – цього дня за її ініціативою у чернігівському ТРЦ «Мегацентр» проходитиме квест з назвою «100% переможці». В його програмі передбачені низка флешмобів, виступи медиків, інформаційно-роз’яснювальний блок, поширення відповідних флаєрів, сувенірних силіконових браслетів, контрацептивних засобів. Крім того, за словами голови організації Анжели Мойсеєнко, з 1 по 13 грудня проходитиме спеціальна кампанія для тих, хто завантажить додаток HIVTest, та пройде онлайн-обстеження «ВІЧ:на:ВІЧ».

Таким чином, враховуючи, що ВІЛ – це здебільшого поведінкова інфекція, запорукою її подолання повинно бути відповідальне ставлення до свого здоров’я та здоров’я оточуючих. Учасники брифінгу наголосили – попередити ВІЛ-інфекцію може кожен. Достатньо дотримуватися кількох важливих правил. Зокрема, бути прихильним до сексуальної культури та не вживати наркотиків. А якщо ж обстеження виявить позитивний ВІЛ-статус, якомога раніше розпочати лікування.




Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc