Меню
 
Головна arrow Новини
1 грудня міжнародна спільнота відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом.

Проблемі поширення, профілактики та підтримки людей,що живуть із синдромом набутого імунодефіциту, медики, а також міжнародні профільні організації приділяють увагу вже протягом тридцяти років. Мета проведення щорічної кампанії – підвищення рівня обізнаності громадськості про це небезпечне захворювання, поширення інформації серед населення щодо шляхів профілактики, діагностики та лікування ВІЛ-інфекції/СНІДу, широке пропагування необхідності тестування на ВІЛ, особливо серед осіб з підвищеним ризиком інфікування.

Ніні ВІЛ-інфекція залишається однією з основних проблем не тільки системи охорони здоров'я, а і соціального та економічного благополуччя країн в цілому. Так, згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, хвороба вже забрала понад 32 млн людських життів. Втім фахівці констатують той факт, що темпи поширення епідемії СНІДу у світі в цілому сповільнилися. За період із 2000 по 2019 роки кількість нових випадків ВІЛ-інфекції зменшилася на 37%, а рівень смертності, пов'язаної з ВІЛ, знизився на 45% завдяки запровадженню антиретровірусної терапії.

На жаль, Україна посідає одне з перших місць серед європейських країн за кількістю ВІЛ-позитивних осіб, адже щорічно в нашій державі реєструється більше 14 тисяч нових випадків захворювання. А всього під медичним наглядом у закладах охорони здоров’я перебуває близько 140 тисяч ВІЛ-інфікованих осіб. Найвищі показники поширеності ВІЛ-інфекції зареєстровано в кількох областях України, зокрема, і на Чернігівщині. За інформацією КНП «Чернігівський обласний медичний центр соціально значущих та небезпечних хвороб», минулого року під наглядом медиків в області перебувала 3891 ВІЛ-інфікована особа. Водночас поширеність ВІЛ-інфекції на Чернігівщині нерівномірна, найвищі рівні захворюваності спостерігаються у містах Прилуки та Чернігові, Козелецькому, Новгород-Сіверському, Сновському, Чернігівському районах. Серед зареєстрованих ВІЛ-інфікованих переважають чоловіки, частка яких становить 64%, частка жінок становить 36%. Як серед чоловіків, так і серед жінок статевий шлях інфікування домінує і становить 74%. Шляхом парентерального введення наркотичних речовин інфікувалось 26% осіб. Відтак на сьогодні тестування на ВІЛ залишається єдиним способом дізнатися, чи є людина носієм вірусу і коли їй варто приступати до лікування цього захворювання.

Медики, що переймаються лікуванням та профілактикою імунодефіциту зазначають: ВІЛ – це інфекційна хвороба, яка розвивається в результаті багаторічного знаходження в клітинах людини вірусу імунодефіциту людини і характеризується повільним пошкодженням імунної системи, що у найгіршому з випадків часто призводить до СНІДу. Джерело інфекції – ВІЛ-позитивна людина на будь-якій стадії захворювання. Так вірус знаходиться в біологічних рідинах інфікованого організму – крові, спермі, вагінальному секреті, молоці, лімфі. У слині, сльозах, сечі, поту, фекаліях кількість його незначна і недостатня для інфікування. Відтак збудник ВІЛ-інфекції потрапляє до організму людини через травмовану шкіру та слизові оболонки статевих органів, прямої кишки, шлунково-кишкового тракту. Від моменту інфікування до перших клінічних проявів проходить довготривалий інкубаційний період – від 1 місяця до 5 років. Втім, завдяки застосуванню високоактивних антиретровірусних препаратів та попередженню більшості поширених опортуністичних інфекцій, вдається значно продовжити тривалість життя ВІЛ-інфікованих, підвищити його якість, а також знизити ризики передачі ВІЛ.

Отже, ВІЛ-інфекція/СНІД – це поведінкова інфекція. Тому запорука успіху – у відповідальному ставленні як для свого здоров’я, так і здоров’я оточуючих.

1 грудня до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом на Чернігівщині відбудеться низка заходів. Зокрема, в облдержадміністрації своє засідання в онлайн-режимі проведе Обласна рада з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу, а благодійна організація «Чернігівська МЕРЕЖА», що переймається допомогою людям, які живуть із цими хворобами, проведе онлайн-марафон під назвою «NO NAME».

Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації


Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc