Щороку 12 грудня у світі відзначають Міжнародний день універсального медичного охоплення.
Цей принцип означає, що цивілізовані країни мають прагнути аби кожен громадянин мав доступ до необхідних медичних послуг та ліків і не зазнавав при цьому фінансових труднощів через оплату лікування.
Універсальне охоплення або Universal Health Coverage – одна з Цілей сталого розвитку. У Всесвітній Організації охорони здоров’я вважають, що для цього необхідно акумулювати достатньо коштів на охорону здоров'я, зменшити платежі з кишені пацієнта, а також підвищувати ефективність використання наявних коштів, керуючись принципом справедливості.
Так Національна Служба здоров’я України активно працює у цьому напрямі, впроваджуючи Програму медичних гарантій, тобто перелік та обсяг медичних послуг і ліків, які держава гарантує населенню та оплачує з коштів державного бюджету за єдиними тарифами. А також це прозорі правила доступу до медичних послуг, які наперед відомі пацієнтам і дають їм фінансову точку опори під час лікування. А отже – запобігають катастрофічним витратам на медичну допомогу з власних кишень.
На офіційному сайті НСЗУ розміщено нагадування: усі послуги, які входять до Програми медичних гарантій, безоплатні для пацієнта. Щоб їх отримати, необхідно електронне направлення від лікаря первинної ланки, з яким укладена декларація, або від профільного спеціаліста. Програма медичних гарантій, яку впроваджує НСЗУ – невід’ємна складова універсального медичного охоплення, до якого прагне Україна, адже кожен повинен мати право на якісне медичне обслуговування, не переймаючись через фінансові труднощі або дискримінацію. На жаль, потреби людей в охороні здоров’я завжди перевищують наявні фінансові ресурси, причому, це стосується всіх без винятку країн. Навіть найбагатші держави не можуть гарантувати всі медичні послуги своїм громадянам безоплатно. Тож виникає потреба у раціоналізації коштів. Відтак гарантований пакет медичних послуг – інструмент прозорої раціоналізації в системі охорони здоров’я, він допомагає зробити правила роботи системи зрозумілими і для лікарів, і для пацієнтів.
До гарантованого пакету медичних послуг в Україні, відповідно до закону, входять послуги первинної, екстреної медичної допомоги, спеціалізованої та високоспеціалізованої, медичної реабілітації, паліативної допомоги та програма реімбурсації «Доступні ліки». Тобто, Програма медичних гарантій покриває найважливіші медичні послуги – консультації, лабораторні та інструментальні дослідження, госпіталізації, операції та реабілітацію. Програму медичних гарантій розробляли, базуючись на потребі пацієнтів у медичних послугах та результативності методів лікування. А також – за принципом реалістичності: обсяг коштів має відповідати запланованим тарифам та кількості послуг, які будуть надані. В НСЗУ вважають: в умовах обмеженого бюджету необхідно визначати пріоритети. У Програмі медичних гарантій це фокус на тих захворюваннях, які є найпоширенішими причинами смертності українців і лікування яких дороговартісне для пацієнтів – лікування інсульту та інфаркту, медична допомога при пологах та у складних неонатальних випадках, а також інструментальні обстеження для ранньої діагностики онкології.
Пріоритетні послуги НСЗУ оплачує за підвищеним тарифом. Це не означає, що інші послуги не оплачуються. Відмінність у тому, що до пріоритетних послуг застосовували інший підхід – підвищені вимоги до закладу, відповідно підвищений тариф і оплата за фактично надану послугу. Відтак для більшості видів медичної допомоги НСЗУ сплачує не за окрему послугу, а за їх комплекс. У 2020 Програма медичних гарантій складається з тридцяти двох пакетів. Передбачається, що наступного року кількість пакетів буде збільшено.
Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації