14 грудня Україна відзначає День вшанування учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Цього грудневого дня українці вшановують тих, хто ціною героїчних зусиль, а подекуди і власного життя 34 роки тому зумів зупинити неконтрольований атом. А саме 14 грудня 1987 року відбулася здача в експлуатацію об’єкту «Укриття» – саркофагу, що забезпечив зберігання радіоактивних відходів на аварійному четвертому реакторі Чорнобильської АЕС, відтак зруйнований реактор припинив бути джерелом радіоактивного забруднення навколишнього середовища. Таким чином, цього дня було поставлено умовну крапку в боротьбі з чорнобильським лихом.
Жителі нашої області одними з перших відгукнулися на заклик вийти на боротьбу зі стихією. Так у перші дні квітня 1986 року сотні сіверян – пожежники, рятувальники, медики, військові, добровольці – вже працювали на передовому рубежі протистояння ядерній небезпеці.
Відтак Чернігівщина – однин з регіонів, що найбільше постраждав від ядерного випромінювання, понад 300 населених пунктів області віднесено до зони, що зазнала наслідків аварії. На жаль, тамтешнє населення через негативний вплив опромінення має безліч захворювань, що потребують якісного та систематичного обстеження, лікування та реабілітації.
Протягом тривалого часу ліквідатори та громадяни, що постраждали від радіації мали свій медичний заклад – Чернігівський обласний центр радіаційного захисту і оздоровлення населення, який внаслідок реструктуризації та оптимізації системи охорони здоров’я у липні нинішнього року реорганізовано шляхом приєднання до КНП «Чернігівська обласна лікарня» у «Відокремлений структурний підрозділ – Центр для постраждалих від наслідків аварії на ЧАЕС та ветеранів». За його інформацією, станом на 01.11.2020 року на диспансерному обліку в медичних закладах області перебувало 62 066 осіб, які мають статус потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС, що на 2178 осіб менше у порівнянні відповідним періодом минулого року (64244), з них: ліквідаторів – 7050 (11,4%), евакуйованих – 1128 (1,8%), дорослих, що проживають на забруднених територіях – 43961 (70,8%), дітей, які народились від І-ІІІ груп первинного обліку – 6638 (10,7%), дорослих, які народились від І-ІІІ груп первинного обліку – 2743 (4,4%), дітей, які народились від батьків ІV групи первинного обліку (онуки від І-ІІІ груп) – 546 (0,9%).
Так статистичні дані свідчать про зростання кількості випадків та показників захворюваності на рак щитоподібної залози серед населення області і, за попередніми даними, станом на 01.11.2020 кількість таких випадків в регіоні становить 1601 людей, 146 з яких мають інвалідність.
У структурі поширеності захворювань серед постраждалого дорослого населення І місце посідають серцево-судинні захворювання – 35,7%, ІІ місце – хвороби органів травлення – 13,2%, ІІІ місце – хвороби органів дихання – 12,3%, ІV місце – хвороби ендокринної системи – 8,3%. Найчастіше постраждалі діти хворіють на захворювання органів дихання – 44,4%, органів травлення – 9,1%, ендокринної системи – 8,5%.
За 10 місяців 2020 року на базі КНП «Чернігівська обласна лікарня» проліковано 775 людей даних категорій. Лікування пацієнти отримували згідно із договорами з НСЗУ. Враховуючи карантинні обмеження, планова госпіталізація чорнобильців та постраждалих від наслідків аварії не проводиться, госпіталізуються лише пацієнти з хронічними захворюваннями, перебіг яких неможна відтермінувати. Втім, жоден із тих, хто потребує медичної допомоги, без неї не залишається.
Чорнобильська катастрофа – найбільша техногенна катастрофа за всю історію ядерної енергетики. Безперечно, в житті українців Чорнобиль ще надовго залишиться раною, що не загоюється, раною болю і втрат. Тому все наше суспільство вклоняється перед мужністю, самовідданістю та високим професіоналізмом ліквідаторів. Також згадуємо тих, хто усвідомлено й мовчки жертовно віддав за нас своє життя у ядерному котлі.
Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації