Меню
 
Головна arrow Новини
6 березня – Всесвітній день боротьби зі сліпотою внаслідок глаукоми

Глаукома – підступне захворювання очей, яке при несвоєчасному виявленні та наданні медичної допомоги здатне призвести до повної сліпоти.

Як запевняє завідувачка відділення мікрохірургії ока КНП «Чернігівська обласна лікарня» Ірина Биховець, наслідки глаукоми можуть бути катастрофічними, адже атрофується зоровий нерв, а відтак людина втрачає здатність бачити навколишній світ.

«На початку карантину страх захворіти від коронавірусу перемагав побоювання залишитися сліпим, але зараз багато хворих на глаукому переконані – коронавірус відступить, але зір повернути буде складно, – розповідає Ірина Биховець. – Відтак відділення мікрохірургії ока обласної лікарні – єдине на Чернігівщині, що надає цілодобову допомогу пацієнтам із захворюваннями очей в екстреному порядку. Так останнім часом до нас звертаються пацієнти в занедбаному стані захворювання не тільки на глаукому, а й на інші недуги очей. Саме це призводить до того, що лікування та відновлення вимагає більше часу як від лікаря, так і від пацієнта. Тому ми розпочали консультації хворих на глаукому в онлайн-режимі з наступним вирішенням проблеми за допомогою оперативного втручання або застосування підтримуючої терапії. Протягом останнього часу у кількох пацієнтів під час обстежень очного дна та відповідних додаткових досліджень виявлено такі захворювання, як цукровий діабет, розсіяний склероз, пухлини головного мозку. Згідно зі статистичними даними, протягом минулого року захворюваність на глаукому в області зменшилася майже вдвічі. Втім, ми розуміємо, що багато пацієнтів навіть і не здогадуються, що вони живуть із глаукомою, тому і не звертаються до офтальмолога.

На жаль, глаукома може спіткати будь-яку людину. Тому варто знати про деякі фактори ризику, що здатні призвести до цього захворювання. Серед них:

• вік після 40 років;

• спадковість – хвороба часто-густо діагностується у тих, чиї родичі хворіють або хворіли на глаукому;

• підвищений внутрішньоочний тиск, що діагностується під час відвідування лікаря-офтальмолога;

• деякі загальні захворювання – гіпертонія, гіпотонія, цукровий діабет, тромбоз судин, ендокринні та нервові патології тощо;

• порушення рефракції у вигляді коротко- та далекозорості;

• застосування кортикостероїдних препаратів при різних захворюваннях, особливо при їхньому тривалому використанні.

Будь-кому варто звернути увагу на появу перших симптомів, які характеризують появу захворювання: зоровий дискомфорт, коли відбувається «затуманення» зору одразу після сну, появу райдужних кіл навколо джерел світла, що обумовлено підвищенням внутрішньоочного тиску в нічний час. Відтак на початковій стадії глаукоми такі явища зникають через декілька хвилин після сну. А якщо подібне повторюється, варто негайно звернутися до лікаря-офтальмолога, бо це ознаки відкритокутової глаукоми, яка зустрічається набагато частіше. До речі, вона характеризується безсимптомним, практично непомітним перебігом, але при своєму прогресуванні поле зору поступово звужується і зір втрачається. На жаль, бувають такі випадки, коли у пацієнта виявляється, що він бачить лише одним оком. Закритокутова глаукома зустрічається рідше і для неї характерні гострі періоди, при яких значно підвищується внутрішньоочний тиск, з'являється сильний біль в оці, який супроводжується головними болями, нудотою, загальною слабкістю».

Головна небезпека глаукоми полягає у тому, що без вчасно розпочатого лікування виявленого захворювання людина ризикує повністю втратити зір. Тому тільки кваліфіковане обстеження у лікаря-офтальмолога здатне зупинити прогресування недуги та забезпечити людині якісне повсякденне життя.

Ірина Биховець продовжує: «Для діагностики глаукоми застосовують такі базові обстеження, як вимірювання внутрішньоочного тиску з метою виявлення його підвищення, а відтак і корегування. Треба пам’ятати, що глаукома може протікати з нормальним внутрішньоочним тиском, тому для вимірювання ми використовуємо сучасні рикошетні тонометри з індивідуальними датчиками та тонометр Гольдмана. Крім того, у людини варто перевірити поле зору задля виявлення дефектів, що можуть свідчити про ранню стадію глаукоми. Перевірка здійснюється на сучасному комп’ютеризованому статичному автоматичному периметрі. Також наші офтальмологи застосовують біомікроскопію ока – огляд щілинною лампою, яка дозволяє виявити зміни, характерні для глаукоми навіть при нормальному тиску, а додаткова фото- та відеофіксація цих змін дає змогу слідкувати за динамікою процесу.

Обов’язковим буде огляд очного дна, який здійснюється також багатьма методами, зокрема, з використанням відповідних лінз для збільшення та встановлення стереозображення. А ще – оглядові знімки на фундус-камері з фотофіксацією, гоніоскопія, коли оглядається кут передньої камери ока для визначення анатомічної схильності до розвитку глаукоми, оцінки стану трабекули і можливості вибору гіпотензивних крапель та проведення того чи іншого типу антиглаукомних операцій.

Відтак при діагностиці глаукоми ми проводимо обстеження на сучасному високотехнологічному обладнанні «Тритон», вимірюючи товщину рогівки, яка впливає на показники тиску, обстежуємо кут передньої камери. Дуже інформативними є показники товщини шару нервових волокон навколо зорового нерву, ширина екскавації, виявлення дефектів в шарі гангліонарних клітин сітківки. При необхідності проводимо низку інших обстежень, які впливають не тільки на встановлення діагнозу, а й застосування методики лікування. При глаукомі хворі потребують систематичного і тривалого лікування тільки під наглядом лікаря-офтальмолога. Втім, існуючі методи лікування глаукоми, зважаючи на нинішній розвиток медицини, радують і вражають спеціалістів. Однак, вкрай важливим є вибір саме адекватної терапії, яка застосовуються виключно індивідуально.

Використання очних крапель, які знижують тиск – першочерговий захід при лікуванні глаукоми. Хочу наголосити – щоденний прийом ліків рятує зір! Дуже важливо приймати ліки від глаукоми за графіком – так, як радить офтальмолог. Однак, при занедбаній глаукомі гіпотензивні ліки неефективно знижують внутрішньоочний тиск. Крім того, багато препаратів протипоказані хворим, які мають захворювання дихальної і серцево-судинної системи, тому винайдено і успішно використовуються якісно інші методи лікування, безпечні та ефективні. Вони складаються з лазерних операцій і хірургічних втручань. Лазерне лікування глаукоми нетривале за часом, безболісне і може здійснюватися амбулаторно. У нашому відділенні ми маємо великий, потужний, сучасний арсенал лазерних пристроїв, які використовуємо в роботі. В останніх рекомендаціях по лікуванню глаукоми лазерне втручання застосовують при початковій стадії як альтернативу краплям. Промінь лазера, безперешкодно проникаючи в око, впливає на дренажну систему і покращує відтік внутрішньоочної рідини. При закритокутовій глаукомі ми проводимо лазерну томію райдужки, що особливо актуально, коли до нас звертаються пацієнти у гострому періоді. На жаль, є пацієнти, найоптимальнішим методом лікування для яких є все ж хірургічна операція.

Хірургічна операція при високому тиску по створенню нового шляху відтоку для внутрішньоочної рідини забезпечить збереження зору у хворих з глаукомою. Якщо окрім глаукоми виявили і катаракту, тоді необхідно застосувати хірургічне лікування, що полягає в проведенні непроникаючої глибокої склеректомії і видаленні катаракти із заміною помутнілого кришталика на штучний, надійний і досконалий. У залежності від показань втручання проводиться по черзі або одночасно.

Компенсація тиску в кінцевих стадіях захворювання є складним завданням як для лікаря, так і пацієнта. Ми традиційно проводимо хірургічні операції в зазначених стадіях, але інколи вони малоефективні і можуть супроводжуватися досить великими ускладненнями. Останніми роками актуальності в лікуванні так званої рефрактерної глаукоми набуває транссклеральна лазерна циклофотокоагуляція, що характеризується простотою, безпекою і досить високою результативністю і вона – альтернатива хірургії. Такий лазер – єдиний на Чернігівщині, за його допомогою ми виконуємо транссклеральний вплив в області проекції на склеру циліарних відростків. Гіпотензивний ефект досягається зниженням секреції внутрішньоочної рідини, перш за все, за рахунок прямого коагуляційного впливу. Цьому сприяє і помірна стимуляція відтоку рідини за рахунок незначного посткоагуляціонного запалення.

Відтак глаукому в жодному випадку не можна залишати без уваги! Регулярне динамічне обстеження зорової системи і дотримання рекомендацій лікаря – ось запорука успішного лікування, адже боротьба з глаукомою - це активний процес не тільки з боку лікаря, але і з боку пацієнта».

Що варто знати про профілактику глаукоми? Є декілька порад, дотримання яких значно знизить ризик захворіти на це підступне захворювання:

• налагодьте повноцінний сон не менш, ніж 8 годин на добу;

• слід уникати таких положень тіла, за яких відбувається приплив крові до голови (не рекомендують довго працювати в нахилі, митися в гарячій лазні, переносити важкі предмети тощо). Якщо ви любите працювати в городі, то краще це робити не в постійній позі головою вниз, а, наприклад, сидячи на низькому стільчику, покриваючи голову від сонця;

• не читайте і не дивіться телевізор при поганому освітленні! Користуйтеся окулярами своєчасно (за віком) – зіниця при достатньому освітленні звужується, що покращує відтік рідини з ока;

• при напруженому зоровому навантаженні робіть невелику перерву кожні 15-20 хвилин;

• не пийте одразу велику кількість рідини, краще - незначними ковтками;

• не носіть сорочок з тугими комірами, які ускладнюють кровообіг у судинах голови і шиї;

• регулярно використовуйте краплі при глаукомі (без перерв і вихідних), виконуйте рекомендації лікаря. Не пропускайте час закрапування і не забувайте це робити;

• регулярно вимірюйте внутрішньоочний тиск та відвідуйте свого лікаря;

• відмовитися від алкоголю і куріння.

Отже, сліпота або зір - вибір за вами!

Слід пам’ятати: лікар допомагає попередити погіршення зору, дає рекомендації щодо правильного лікування та дотримання здорового способу життя, але лише регулярний контроль і дотримання порад дадуть змогу вести звичний спосіб життя і насолоджуватися сприйняттям навколишнього світу.

Додамо: офтальмологи КНП «Чернігівська обласна лікарня» продовжують консультувати жителів області на предмет виявлення тих або інших патологій зору, зокрема, глаукоми. Протягом робочих днів з 9.00 до 15.00 за номером телефону 0988702052 будь-хто може поспілкуватися із лікарем-офтальмологом і у разі необхідності бути запрошеним на лікування. Отже, скористуйтеся цією нагодою потурбуватися про своє здоров’я!





Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації


Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc