За ініціативою ВООЗ щорічно 24 березня відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Нинішнього року в Україні він проходить під гаслом «Годинник цокає!».
Таке гасло має на меті привернути увагу широких кіл громадськості до проблеми виявлення туберкульозу, адже чим раніше його буде діагностовано, тим сприятливішим буде прогноз на одужання та повернення до нормального якісного життя.
Загалом туберкульоз – це інфекційне захворювання, що викликається мікобактерією туберкульозу (паличкою Коха). З 1995 року в Україні триває епідемія туберкульозу. Але, не зважаючи на всі докладені зусилля, зупинити цю небезпечну хворобу досі не вдалося.
Медики вирізняють чутливий туберкульоз, коли збудник чутливий до всіх протитуберкульозних препаратів та хіміорезистентний – така форма сухот, що викликається мікобактерією, нечутливою до одного та більше протитуберкульозних препаратів. На жаль, нині ця форма туберкульозу набула широкого розповсюдження, майже кожен четвертий пацієнт з вперше встановленим діагнозом туберкульоз, вже має хіміорезистентну форму.
На сьогодні Україна належить до п’ятірки країн світу з найвищим показником хіміорезистентного туберкульозу.
Головний шлях передачі хвороби – повітряно-крапельний. Інші шляхи – аліментарний (харчовий) та контактний мають менше значення. При розмові хвора людина виділяє до 200 мікобактерій, при кашлі – до 3500 мікобактерій, чханні – більше 4500. Слід зазначити, якщо людина не кашляє, вона не поширює інфекцію, навіть якщо хворіє на туберкульоз.
Специфічних симптомів для туберкульозу немає. Але людина повинна бути на сторожі при невмотивованій втраті маси тіла, задишці, кашлі з виділенням мокроти або кровохарканні, втраті апетиту, загальній слабкості, швидкій втомлюваності, підвищеній температурі тіла (переважно у вечірній час до 37,2 - 37,5? С), пітливості у нічний час тощо. Таким чином, в разі наявності одного чи декількох симптомів слід обов’язково звернутись до лікаря.
Відтак розрізняють заразну форму туберкульозу легень – «відкриту» та незаразну форму – «закриту». Заразна форма захворювання характеризується тим, що людина виділяє з харкотинням у навколишнє середовище мікобактерії туберкульозу, у разі «закритої» форми – мікобактерії в навколишнє середовище не виділяються,
Основні методи діагностики туберкульозу – рентгенологічне обстеження грудної клітини (флюорографія) та аналіз харкотиння на наявність у ньому мікобактерій туберкульозу, а у дітей – туберкулінова проба (реакція Манту). Всі пацієнти з підозрою на туберкульоз або підтвердженим випадком захворювання мають проходити тестування на ВІЛ.
Фтизіатри радять: аби не захворіти на туберкульоз, слід повноцінно харчуватись, дотримуватися здорового способу життя, своєчасно вдаватися до щеплення (БЦЖ), постійно провітрювати приміщення (на відкритому повітрі туберкульоз не передається, навіть у закритому приміщенні зменшити вірогідність зараження можна, забезпечивши регулярне провітрювання), систематично проводити вологе прибирання приміщень, користуватись індивідуальним посудом і засобами гігієни, не вживати продуктів харчування зі стихійних ринків, без термічної обробки тощо.
На Чернігівщині проблемами виявлення та лікування туберкульозу переймається КНП «Чернігівський обласний медичний центр соціально значущих та небезпечних хвороб». Враховуючи теперішнє поширення коронавірусної інфекції, у закладі постійно проводяться онлайн-конференції за участі як лікарів центру, так і фахівців проекту USAID «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні», членів БО «Чернігівська МЕРЕЖА». Особливу увагу під час таких заходів приділено ролі спеціалістів первинної ланки у плані виявлення, лікування та супроводу хворих на сухоти, що передбачено відповідним пакетом послуг від НСЗУ, який запроваджується вже з 1 квітня поточного року.
Таким чином, відсторонених від вирішення проблеми поширення туберкульозу як в Україні загалом, так і на Чернігівщині зокрема не може бути. Адже вона потребує докладання неабияких виважених зусиль з боку влади, органів місцевого самоврядування, громадських, волонтерських організацій, медиків різних рівнів.
Начальник Управління Петро ГАРМАШ
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації