Меню
 
Головна arrow Новини
Обережно, кліщі!

Центр Громадського здоров’я МОЗ України нагадує про небезпеку кліщів, адже щорічно у весняно-літній період у лісах і парках активізуються кліщі, чиїх укусів людині слід остерігатися під час відпочинку на природі. Укуси кліщів загрожують людині такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт, марсельська гарячка тощо.

Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не застосувати лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів – шкіри, суглобів, м’язів, нервової і серцево-судинної системи і навіть до інвалідності.

Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – і до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який нападає просто із землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не лише під час кровоссання кліща, але якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.

Марсельською гарячкою людина може заразитися через укуси інфікованого південного собачого кліща, через кон’юнктиву очей, слизову оболонку носа, а також під час втирання в шкіру інфікованих кліщів при розчухуванні.

Відтак рівень захворюваності на ці хвороби в Україні постійно зростає. Щорічно через укуси кліщів до закладів охорони здоров’я звертаються в середньому близько 20 тис. осіб.

Аби уникнути укусів кліщів медики радять дотримуватися таких правил:

• Для прогулянок на природі покривати голову головним убором і одягати світлий однотонний одяг із довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла аби легше було помітити кліщів;

• Кожні 2 години прогулянки оглядати себе і своїх супутників, особливо дітей, аби виявити кліщів. Особливо ретельно обстежити слід ділянки тіла, покриті волоссям;

• Місце для відпочинку на природі слід очистити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м;

• Повернувшись додому, слід одразу змінити та ретельно оглянути одяг, випрати та випрасувати його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом. Необхідно перевірити також речі, принесені з прогулянки (підстилки, сумки тощо);

• Використовувати для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби, зокрема, аерозолі, які відлякують кліщів.

При виявленні кліща слід негайно звернутися до найближчого травмпункту. Якщо це неможливо, можна спробувати видалити його самостійно, наприклад, змастити кліща олією, повільно витягнути разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини. Після видалення кліща змастити ранку розчином йоду або спиртом. Якщо ж хоботок залишився, його видаляють стерильною голкою. Після видалення ретельно вимити руки з милом, а кліща спалити. Крім того, не забувайте протягом двох тижнів щоденно вимірювати температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – звернутися до лікаря.

Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації


Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc