29 вересня міжнародна медична спільнота привертає увагу до хвороб серцево-судинної системи, адже, за багаторічною традицією, цього дня відзначається Всесвітній день серця.
Важливість нормальної роботи нашого серця важко переоцінити. Окрім того, що за допомогою серця наші органи та системи наповнюються життєдайною кров’ю, воно має унікальну властивість забезпечувати безперебійне функціонування організму людини на основі психоемоційних, нейро-гуморальних та ментальних чинників.
Якщо з якихось причин серце дає збої, це відчувається на роботі практично всіх органів та систем нашого організму. Тому лікування серцево-судинних захворювань та їхня профілактика завжди були і залишаються надзвичайно важливими проблемами людства.
На жаль, нині ситуація із цими недугами доволі критична – серцево-судинні захворювання – причина майже 67% усіх смертей українців, хвороби системи кровообігу кожного року забирають понад 400 тисяч людських життів. До переліку таких захворювань відносяться ішемічна хвороба серця (серцеві напади), інсульт, підвищений артеріальний тиск (гіпертонія), захворювання периферичних артерій, ревматична хвороба серця, вроджені захворювання серця та серцева недостатність. Тому вчені не помиляються, коли стверджують: в Україні триває епідемія серцево-судинних захворювань, з якою необхідно вести боротьбу.
Втім, наявність у людини серцево-судинних захворювань – це не вирок. В першу чергу необхідно проводити активну профілактику. Людям треба розповідати, як будувати своє життя, що треба робити задля суттєвого зниження ризику захворіти.
Серед цих заходів важливе місце посідає активна інформаційно-просвітницька робота серед широких кіл громадськості, поінформованість населення про фактори ризику та можливість запобігання серцево-судинним і судинно-мозковим захворюванням через засоби масової інформації, соціальна реклама та пропаганда здорового способу життя.
Яким же чином можна зменшити ризик розвитку серцево-судинних захворювань?
Причина номер один у захворюванні серця – це трансжири та надмірне вживання вуглеводів разом з насиченими тваринними жирами, які призводять до густої, в’язкої та жирної крові з ушкодженням кровоносних судин й утворенням на них холестеринових нашарувань.
Також для зменшення ризику захворювань необхідно регулярно займатися фізичними вправами, відмовитися від куріння, дотримуватися правил здорового харчування, підтримувати вагу тіла в нормі та уникати надмірного вживання алкоголю. Навіть 30 хвилин помірних фізичних навантажень п’ять разів на тиждень можуть покращити кровоток і тим самим знизити ризик хвороб серця та виникнення інсульту. Крім того, рекомендується ввести в раціон якомога більше фруктів і овочів. Фахівці радять зменшити до мінімуму вживання здоби, солодощів, готувати здорову їжу для дітей, обмежити споживання кухонної солі, та не переїдати, дотримуючись інтервалу між вживанням їжі мінімум 3-4 години.
Усім чоловікам, старшим за 40 років та жінкам, починаючи з 50 років, необхідно хоча б раз на 2 роки вимірювати рівень холестерину і глюкози. Якщо ж у найближчих родичів були інфаркти міокарда чи інсульти або нині є гіпертонічна хвороба, ожиріння це варто робити незалежно від віку.
Головна ознака проблем із серцем – поява болю різної інтенсивності, задуха, загальна слабкість, пітливість – повинні насторожити людину, якої у таких випадках не варто зволікати з консультацією спеціаліста-кардіолога чи хоча б сімейного лікаря. Слід пам’ятати – своєчасне звернення до медиків здатне врятувати не тільки здоров’я, а і життя!
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації