Меню
 
Головна arrow Новини
«Догляд за психічним здоров’ям для всіх: давайте втілимо його у реальність!» – таке гасло Всесвітнього дня психічного здоров’я, що відзначається 10 жовтня.

Загалом мета Всесвітнього дня психічного здоров’я – скорочення поширеності депресивних розладів, шизофренії, хвороби Альцгеймера, наркотичної залежності, епілепсії, розумової відсталості. А також широке інформування громадян щодо профілактики психічних захворювань.

Психічне здоров’я – це рівновага та сталість психіки людини, адекватне сприйняття реального світу, нормальна діяльність вищих психічних функцій. Психічне здоров’я стосується розуму, інтелекту та емоцій. Його основою вважають стан загального душевного комфорту, який адекватно регулює поведінку людини в процесі життєдіяльності. Важливо аби кожна людина, обираючи той чи інший спосіб життя, брала до уваги не тільки збереження фізичного здоров’я, але й дбала про свій задовільний психічний стан.

На сьогодні, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько 25% людей у всьому світі потребують допомоги спеціалістів у вирішенні проблем, які пов’язані з проблемами психіки. Проте, в першу чергу від людини залежить бути їй здоровою чи ні, тобто вона сама повинна потурбуватися про збереження свого здоров’я, сповідуючи відповідний спосіб життя. Як правило, складовою особистого способу життя людини є її ставлення до здоров’я, сформованих навичок для досягнення благополуччя, адаптації в соціумі, який постійно змінюється. Вибір ставлення до здоров’я – це особисте рішення, що безпосередньо впливає на людину. Властивості особистості, навички, якими вона володіє – найважливіший його чинник. Відповідно, саме розуміння здоров’я дає можливість визначитися кожній людині, яким чином його слід зберегти.

На жаль, сучасне життя саме по собі сприяє стресам, а тривалий стрес може призвести до розладів психіки. Тому варто нагадати прості правила, що допоможуть їх уникнути. Отже:

• Якщо ви хочете позбавитися зайвого хвилювання – живіть сьогоднішнім днем.

• Якщо та чи інша проблема заважає вам повноцінно жити, використайте магічну формулу – запитайте себе, що може статися найгіршого, якщо я не можу розв’язати цю проблему, підготуйте себе до прийняття найгіршого, спробуйте спокійно продумати заходи для поліпшення ситуації, з якою ви в думці примирилися як з неминучою.

• Пам’ятайте про невідновлення нашого здоров’я, яке ми втрачаємо через хвилювання.

• Заповніть свій розум думками про спокій, мужність, здоров’я, надію, адже наше життя – це те, що ми думаємо про нього.

• Ніколи не намагайтеся звести рахунки з вашим ворогом, тому цим ви принесете собі набагато більше зла, ніж ворогу.

• Замість того, щоб переживати через невдачі, будьте до них готові.

• Ведіть рахунок своїм вдачам, а не своїм неприємностям.

• Не наслідуйте інших. Знайдіть себе і собою залишайтеся!

• Коли доля дає вам лимон, спробуйте зробити з нього лимонад – принаймні, так вважав відомий американський кіномитець Уолт Дисней.

• Забувайте про свої власні неприємності, намагаючись дати хоч трохи щастя іншим. Даючи добро іншим – ви в першу чергу допомагаєте собі.

Виявляється, що продукти харчування також здатні покращити самопочуття людини у плані уникнення депресії. Наприклад:

• Шоколад, що є лідером серед всіх продуктів-антидепресантів. Адже в зернах какао міститься речовина фенілетіламін, яка сприяє активному продукуванню організмом людини «гормонів щастя».

• Банани. У цьому фрукті міститься багато алкалоїду харману, що викликає ейфорію.

• Твердий сир. Експерти стверджують, що найбільше на роль сиру, який піднімає настрій претендує «рокфор».

• Вівсянка, що містить тіамін або «вітамін оптимізму», а також магній.

• Суші з лососем – ця страва містить велику кількість жирних кислот, які вважаються лютими ворогами стресу.

• Перець чилі, на думку експертів, дарує відчуття щастя, тому що його основна складова – капсацін – придушує болючі відчуття й підвищує загальний тонус організму.

• Насіння соняшника. Вони багаті на клітковину та фолієву кислоту, тому підтримують у нормі нервову систему.

Нинішнього року Всесвітній день психічного здоров’я відзначається на фоні пандемії COVID-19. А це, звісно, неабиякий стрес навіть для людей, що мають, на їхній погляд, хорошу психіку. Тому, якщо ви відчувається пригніченість,зайву знервованість, неможливість іноді виконувати звичну роботу та дотримуватися сталого режиму дня – знайдіть час для того щоб звернутися за консультацією до психолога або психіатра. Практика свідчить, що спеціалісти цього профілю майже у ста відсотках звернень здатні допомогти та навчити методам самодіагностики та правилам опанування тривожних станів.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc