В Україні вже зареєстрували циркуляцію трьох типів вірусу грипу: як захиститися?Минулого року на Чернігівщині за програмою реімбурсації «Доступні ліки» було погашено 344,9 тисячі рецептів на 418 лікарських засобів (станом на 28 грудня).
Найбільше рецептів – 227,6 тисячі (або 66% від загальної кількості) – для лікування серцево-судинних захворювань, ще 58,2 тисячі (або 17%) – цукрового діабету II типу.
Нагадаємо: нині українці мають можливість безкоштовно або з доплатою отримати лікарські засоби для лікування:
• серцево-судинних хвороб – 198;
• діабету ІІ типу – 51;
• профілактики інсультів та інфарктів – 27;
• бронхіальної астми – 16;
• розладів психіки та поведінки – 30;
• епілепсії – 27;
• нецукрового діабету – 5.
«Доступні ліки» можна отримати лише за електронним рецептом.
Відсутність мобільного телефону або невміння користуватись ним – не перепона. Пацієнти без мобільного телефону теж можуть отримати е-рецепт на «Доступні ліки». Пацієнт приходить на прийом до лікаря, з яким укладено декларацію. Лікар виписує е-рецепт на «Доступні ліки» та роздруковує його у вигляді інформаційної пам’ятки, що містить номер рецепту, код підтвердження, інформацію про виписані ліки, інформацію про спосіб застосування.
З роздрукованою пам’яткою пацієнт вирушає до будь-якої аптеки, яка бере участь у програмі та отримує «Доступні ліки». Її можна визначити, зокрема, за спеціальними наліпками «Тут є доступні ліки».
Для отримання препаратів за цією програмою потрібно повідомити працівникові аптеки 16-значний номер рецепта будь-яким доступним для вас шляхом: продиктувати усно, надати роздруковану інформаційну пам’ятку, надати записку із виписаним на неї номером рецепта, показати увімкнений екран свого телефону з відкритим смс-повідомленням тощо. Фармацевт пропонує пацієнту наявні лікарські засоби на вибір – спочатку безоплатні, а потім з доплатою.
Далі пацієнту потрібно переконатись: чи є в наявності саме те торговельне найменування лікарського засобу і виробництва, яке бажає отримати пацієнт? Чи кількість лікарського засобу запропонована в повному обсязі? Чи буде доплата за обраний лікарський засіб і в якому розмірі? І якщо так, чи згоден пацієнт доплачувати таку суму?
Важливо: якщо відповідь на одне або декілька запитань наведених вище «ні», то пацієнт не повинен називати або показувати фармацевту 4-значний код підтвердження. У разі, якщо пацієнта все влаштовує, він називає код підтвердження, якщо необхідно, здійснює доплату, а фармацевтичний працівник накладає електронний підпис. Все, рецепт погашено. Після цього пацієнт отримує призначені ліки.
Втім, якщо у даній аптеці немає саме того лікарського засобу, який бажає отримати пацієнт, він не називає код підтвердження рецепта і має змогу звернутися до іншої аптеки, або замовити той лікарських засіб, який відсутній в аптеці у момент звернення пацієнта.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації