Меню
 
Головна arrow Новини
Як викликати швидку: алгоритм дій для пацієнта. Роз’яснення Національної служби здоров’я.

Екстрена медична допомога доступна для всіх мешканців України без винятку, навіть якщо немає декларації з лікарем первинної ланки. Електронне направлення для отримання послуги не потрібне. Екстрена допомога безоплатна, кошти за надані послуги центрам екстреної допомоги відшкодовує НСЗУ. Так минулого року НСЗУ відшкодувала центрам екстреної допомоги понад 10 млрд грн.

Алгоритм виклику швидкої:

Якщо на вашу думку ви або людина поруч потребує екстреної медичної допомоги, потрібно зателефонувати за номером 103. Наприклад, людина має симптоми гострого отруєння, травмувалась, знепритомніла, впала у кому, перебуває у тяжкому стані через захворювання на COVID-19, раптово відчула біль у ділянці серця, почались розлади дихання або інший невідкладний стан.

Під час дзвінка потрібно:

-надати інформацію про людину, яка перебуває у невідкладному стані: назвати прізвище, ім'я та по батькові, а також вік – якщо відомо, якщо ні – стать та приблизний вік;

-назвати власне ім'я та номер, з якого телефонуєте;

-надати достовірну та детальну інформацію про стан людини, описати, що трапилось, якщо ви були свідком події, стан постраждалого, скарги. Наприклад, людина отримала травмування через падіння з висоти, є ознаки перелому або відсутнє дихання тощо;

-відповісти при необхідності на додаткові запитання від диспетчера швидкої. Не намагайтесь описати ситуацію гірше, ніж вона є або приховати деталі від диспетчера.

Диспетчер екстреної допомоги кваліфікує звернення за категорією критичності та приймає рішення про направлення машини швидкої допомоги. Є чотири рівні критичності: непрофільне, неекстрене, екстрене та критичне.

Непрофільне звернення - це, наприклад, коли у людини висока температура і вона навіть не приймала жарознижуючі ліки. Або коли людині потрібно зробити ін'єкцію, поміряти тиск тощо. При непрофільному зверненні диспетчер рекомендує людині звернутись до сімейного лікаря, а також може надати консультацію щодо допомоги.

Неекстрене звернення – це звернення, яке потребує оцінки стану людини лікарем, проте не є невідкладним. Наприклад, людина травмувалась, проте може самостійно дістатись до лікарні для діагностики та отримання допомоги. У такому випадку диспетчер, в залежності від ситуації, рекомендує звернутись до сімейного лікаря або найближчої лікарні з травмпунктом і надає її адресу.

-Якщо людина перебуває у невідкладному стані, який супроводжується порушенням свідомості, ознаками кровотечі, гострого коронарного синдрому, гострого мозкового інсульту, розладами дихання тощо, диспетчер кваліфікує цей виклик як екстрений і направляє до пацієнта швидку, яка має прибути протягом 20 хвилин.

-Якщо у людини неефективне або відсутнє дихання, масивна крововтрата або кровотеча або інші ознаки критичного стану, цей виклик кваліфікується як критичний. До людини направляється машина швидкої, яка має прибути протягом 10 хвилин.

Зверніть увагу, що на термін прибуття швидкої впливає ситуація на дорогах (пробки, ожеледиця, інші сезонні та метеорологічні особливості) та епідеміологічна ситуація.

Якщо диспетчер направляє швидку до пацієнта, зазначте точну адресу: район, населений пункт, вулицю, номер будинку, під'їзду, квартири, поверх, код домофону та як під'їхати – з вулиці, з двору, назвати відомі орієнтири тощо. Під час очікування бригади підготуйтесь до приїзду лікарів: виконуйте рекомендації диспетчера щодо допомоги людині.Якщо у приміщенні є тварини – закрийте їх в окремій кімнаті. Відкрийте двері та звільніть доступ до постраждалого, якщо є можливість. Підготуйте документи – паспорт та медичні документи та речі людини, які потрібні у разі госпіталізації. Якщо немає паспорта – документ, який його замінить.При можливості зустріньте швидку на вулиці, щоб лікарі не витрачали час на пошук квартири.

На місці бригада швидкої допомоги має надати екстрену допомогу та прийняти рішення про подальші дії: у разі необхідності відвезе постраждалого до найближчої лікарні, що має договір з НСЗУ на відповідний пакет медичної допомоги..

Бережіть себе та будьте небайдужими до тих, хто поруч!

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc