В умовах воєнного часу з підвищеним ризиком поранень є загроза виникнення правця
Правець – це гостре інфекційне захворювання, що передається при контакті зі спорами бактерій Clostridium tetani, які живуть у ґрунті та кишковому тракті тварин. Правець може виникнути після будь-якої травми, в наслідок котрої виникає пошкодження шкіри або слизової оболонки, оскільки у рану можуть потрапити спори збудника. Особливої актуальності правець набуває під час війни, яка наразі триває в Україні. Військові, представники тероборони та цивільні громадяни України можуть отримати відкриті травми під час бойових дій. Кожне поранення в умовах війни – куля, колючий предмет чи ударна хвиля, підвищують ризик додатково інфікуватися правцем. Якщо вчасно не обробити ранову поверхню та не зробити щеплення, людина може померти від ускладнень.
Правець вражає нервову систему й проявляється сильними судомами. Внаслідок правця може виникнути закупорка головної або однієї з дрібних гілок легеневої артерії згустком крові, що потрапив з інших частин тіла через кровообіг (емболія легеневої артерії), пневмонія, легенева інфекція. За відсутності медичної допомоги ймовірність смерті від правця майже стовідсоткова. Навіть із медичною допомогою ризики смерті від правця досить високі – від 10 до 70% залежно від лікування, віку постраждалої людини та її загального стану здоров’я.
Єдиний надійний спосіб захиститися від цієї хвороби – зробити щеплення. Відповідно до календаря профілактичних щеплень дітей від правця та дифтерії вакцинують у 2, 4, 6 та 18 місяців, потім у 6 та 16 років. Однак імунітет зберігається не на все життя. Тож в подальшому ревакцинація потрібна кожні десять років: у 26, 36, 46 і так далі. Саме тому дорослим та дітям, які потрапляють у зону бойових дій, вкрай необхідно вакцинуватися та ревакцинуватися від цієї хвороби.
Якщо ви чи ваша дитина не вакцинувались від правця раніше або невідомо, вакциновані ви чи ні, варто негайно отримати необхідний захист від хвороби. Зверніться до свого педіатра, терапевта чи сімейного лікаря який детально проконсультує вас та направить у кабінет щеплень, де вам зроблять вакцинацію. Усі щеплення – безоплатні як для дітей, так і для дорослих в комунальних закладах охорони здоров’я.
Вакцинуйтесь, війна – це додаткова причина оновити календар профілактичних щеплень!
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації