У воєнний час підвищується ризик розвитку і поширення інфекційних хвороб. Особливо вразливі до них діти і дорослі, які мають прогалини у графіку щеплень або не імунізовані взагалі. Нині рівень охоплення щепленнями в Україні залишається нижчим за рекомендований Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Водночас вакцинація була і залишається однією з головних складових громадського здоров’я.
Щороку щеплення рятують 2–3 мільйони дитячих життів у всьому світі. Нещеплені ж діти ризикують інфікуватися, тяжко хворіти, а подекуди й померти від наслідків захворювань. Тож важливо дотримуватися національного Календаря профілактичних щеплень, особливо під час війни, адже медична система зараз долає нові виклики і не варто перевантажувати її додатково.
Відтак медики радять подбати про себе і своїх дітей та захиститися від інфекційних хвороб. Для цього необхідно звернутися до свого сімейного лікаря чи педіатра.
Так відповідно до Календаря профілактичних щеплень, дитина має отримати вакцини від таких захворювань, як туберкульоз, гепатит В, кір, епідемічний паротит, краснуха, дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт та хіб-інфекція.
Календар профілактичних щеплень передбачає, коли необхідно проводити профілактичні щеплення:
- гепатит В - протягом першої доба життя, у 2 та 6 місяців;
- туберкульоз - 3–5 доба життя;
- кір, паротит, краснуха (у складі комбінованої вакцини) - у 12 місяців та 6 років;
- дифтерія, правець (у складі комбінованої вакцини) - у 2, 4, 6, 18 місяців, 6 та 16 років;
- кашлюк (у складі комбінованої вакцини): у 2, 4, 6, 18 місяців;
- поліомієліт - інактивована вакцина (ІПВ) – у 2 та 4 місяці, оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ) – у 6 та 18 місяців, а також 6 та 14 років:
- хіб-інфекція - у 2, 4 та 12 місяців.
Дорослі, щеплені за календарем, потребують ревакцинації від дифтерії і правця кожні 10 років.
За повідомленням ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб» МОЗ України, станом на початок вересня 2022 року в області наявні вакцини проти:
- гепатиту В - 13157 доз;
- кору, паротиту, краснухи (КПК) в кількості - 14820 доз;
- поліомієліту (ІПВ) - 6655 доз;
- поліомієліту (ОПВ) - 878 доз;
- дифтерії, правцю - 19961доз;
- туберкульозу - 9540 доз;
- кашлюку, дифтерії, правця - 15424 доз;
- гемофільної інфекції - 5924 доз.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації