Експерти обговорили стан та перспективи розвитку системи послуг із психічного здоров`я у громадах
У Києві відбувся діалоговий майданчик «Розбудова стійкої системи послуг з психічного здоров'я як складова забезпечення добробуту громади», до якого офлайн та у онлайн-форматі долучилися фахівці, експерти, представники громад та проєктів у сфері психічного здоров’я – всього близько 1000 учасників. Захід був організований у межах ініціативи першої леді Олени Зеленської щодо створення Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки.
Діалоговий майданчик був проведений за підтримки проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», у партнерстві з ГО «Безбар’єрність» та спільно з Міністерством охорони здоров’я України.
З початку війни понад 70% українців відчувають стрес і сильну знервованість. Про це свідчать результати дослідження компанії Gradus Research. За даними опитування, найчастіше причинами такого стану є страх за безпеку близьких і свою власну, розлука з рідними, втрата роботи. Тож актуальність послуг із психічного здоров’я та психосоціальної підтримки у громадах є більш ніж високою.
Діалоговий майданчик дозволив учасникам обмінятися досвідом та ознайомитися з успішними напрацюваннями у сфері психічного здоров’я, які можуть у подальшому впроваджуватися у громадах.
До учасників заходу із відеозверненням звернулася Олена Зеленська.
«Сьогодні говорити про ментальне здоров’я як окрему категорію вже неможливо. Здоров’я може бути тільки цілісним поняттям, яке не варто розділяти на фізичне, ментальне і соціальне. За місяці російського вторгнення стільки всього пережито, втрачено, відчуто, з’явилося стільки нових обов’язків і нової відповідальності. Кожен і кожна із нас нині штаб прийняття рішень. Ці навантаження на психіку можуть датися взнаки. Потрібно піклуватися одне про одного і про самих себе не тільки фізично, а й морально. Це перший крок до ментального здоров’я нації», – наголосила перша леді.
Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко у своєму відеозверненні розповів про стан психічного здоров’я українців під час війни та роботу над Національною програмою психічного здоров’я та психосоціальної підтримки.
«Від початку повномасштабного вторгнення Національна програма психічного здоров’я та психосоціальної підтримки виросла з ініціативи до напрямку, навколо якого об’єднуються найкращі фахівці та який формує навколо себе надзвичайно широке коло партнерів. Це не дарма, адже розуміння проблеми – це перший крок до її вирішення. На жаль, психологічної підтримки та допомоги потребуватимуть мільйони українців, а спектр послуг буде варіюватися від високоспеціалізованих втручань, що здійснюють професійні мультидисциплінарні команди, до базових послуг на рівні надавачів медичних, освітніх і соціальних послуг, – Зазначив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко. – Після нашої спільної перемоги воїни та мирні громадяни, що змінили місце проживання або виїхали за кордон, неодмінно повернутися додому щоб відновлювати життя у своїх громадах. Наше завдання формувати готовність цих громад. Для цього вже є всі передумови: перші етапи медичної реформи, розвиток інституту сімейного лікаря, розбудова спроможної мережі закладів охорони здоров’я – це все основа для своєчасного виявлення та початку професійної роботи з проблемами у сфері ментального здоров’я».
Посол США в Україні Бріджит Брінк у відеозверненні висловила свою гордість з приводу того, що Уряд США безпосередньо підтримує ініціативу першої леді України, аби забезпечити надання допомоги всім українцям, яким вона потрібна.
«Доступ до лікування повинні мати всі – захисники, що повертаються з фронту, потерпілі від насильства та психологічних травм у результаті війни, та всі інші, які потребують допомоги», – наголосила Бріджит Брінк.
Учасники заходу ознайомилися із дайджестом кращих міжнародних практик щодо послуг у сфері психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, а також з інструментами і можливостями, які на сьогодні вже є у громадах України. Зокрема, з тим, як на Львівщині для внутрішньо переміщених осіб сформована комплексна медико-психосоціальна послуга, як працює Центр психологічної допомоги у місті Буча на Київщині, як застосовується телемедицина для надання психологічної допомоги жителям Маяківської громади Одеської області, як функціонує система послуг з психічного здоров’я у Червоноградській громаді (Львівська область).
Також учасники діалогового майданчика взяли участь у воркшопі «Практичні кроки з розбудови ефективної системи послуг з психічного здоров’я на рівні громади».
«Сьогодні, під час брутальної війни, яку Росія розв’язала проти України, всі українці переживають стрес, тривожність, а багато хто зазнав травми. І хоча народ України демонструє винятковий приклад стійкості, сьогодні, як ніколи, важливим є забезпечення безперешкодного доступу до послуг з психічного здоров’я та психосоціальної підтримки для всіх. Тому ми починаємо роботу на всіх рівнях і, в першу чергу, на рівні територіальних громад, адже психічне здоров’я та благополуччя мешканців громади виходить далеко за межі медичної системи і є запорукою добробуту та процвітання країни», – підкреслила директорка проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» Альона Герасимова.
Національна програма психічного здоров’я та психосоціальної підтримки – ініціатива першої леді Олени Зеленської, яка має на меті допомогти громадянам подолати пов’язаний з війною стрес і наслідки пережитих травматичних подій, запобігти розвитку психічних розладів. Розробку та впровадження програми координує Міністерство охорони здоров’я України у тісній взаємодії з українськими та міжнародними фахівцями. Ініціатива реалізується за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я.
Проведення діалогового майданчика «Розбудова стійкої системи послуг з психічного здоров`я як складова забезпечення добробуту громади» стало можливим завдяки щирій підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації