Олена Зеленська презентувала в Києві друкований «Довідник безбар'єрності»
16 листопада, у Міжнародний день толерантності, перша леді України Олена Зеленська презентувала в Києві друкований «Довідник безбар’єрності» – перший посібник із коректної комунікації.
«Війна диктує умови, у яких змінюється все як ззовні, так і всередині нас. Я не знаю жодної української родини, яку б не зачепила російська агресія – безпосередньо або через близьких. Але я знаю, що людина, її життя, права, гідність, майбутнє, добробут – це те, за що ми й далі б’ємося. Важливий компонент цього, базовий ціннісний принцип – етика спілкування та нашої взаємодії», – сказала Олена Зеленська.
Друкований «Довідник безбар’єрності» – це унікальне за формою та якістю виконання мультиформатне видання, яке містить шрифт Брайля, конгревне тиснення (об’ємні зображення) та QR-коди на переклад українською жестовою мовою.
За словами першої леді, ідея проєкту виникла в листопаді 2020 року на зустрічі з учасниками спільноти «Бізнес без бар’єрів». Майже за рік у співпраці з громадськими організаціями, правозахисниками, психологами, батьками, які виховують дітей з інвалідністю, українськими та міжнародними експертами було створено «Довідник безбар’єрності» та запущено його електронну версію. Презентацію друкованого посібника планували провести на столичному «Книжковому Арсеналі» у травні цього року, однак через повномасштабне вторгнення росії плани довелося змінити.
«Завдяки величезній команді проекту, експертам, бізнесам довідник вийшов друком, щоб бути провідником толерантності в нашому суспільстві. Так зерно безбар’єрності, посіяне ще на зустрічі в листопаді 2020 року, попри все пустило свої паростки, – додала перша леді. – Як коректно звертатися до того, хто повернувся з фронту, втративши кінцівки? Як запропонувати допомогу людині з інвалідністю? Чи коректно брати під руку незрячу людину, коли супроводжуєте її? Чому, запрошуючи людину на кріслі колісному прогулятися, краще казати «пішли», а не «поїхали»? Відповісти на ці питання зараз – це можливість, щоб усім нам було зручно».
Презентація відбулася за участю представників органів влади, громадянського суспільства, експертного середовища та бізнес-спільноти. Спеціальними гостями заходу стали правозахисник та адвокат Масі Найєм, який втратив око через поранення, легкоатлетка-паралімпієць Яна Лебедєва та Олександр Будько, який втратив кінцівки внаслідок поранень під Ізюмом. Вони на власних прикладах розповіли про важливість спілкування та взаємодії, заснованих на повазі до людини.
Довідник буде передано національним та обласним бібліотекам, а також державним підприємствам, для яких, як висловила сподівання перша леді, він стане робочим інструментом.
Водночас електронний довідник залишається проєктом із відкритим кодом: його електронна версія регулярно збагачується новою актуальною інформацією. Робота з наповнення довідника триває постійно, зокрема нещодавно в ньому з’явилися нові розділи: «У воєнний час» та «Етика взаємодії у періоди стресу».
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації