Меню
 
Головна arrow Новини
14 грудня – день, коли Українська держава вшановує героїчний подвиг учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

За даними Національної академії медичних наук України внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (ЧАЕС) 1986 року в Україні – найбільшої техногенної катастрофи в історії людства, загалом постраждали 3 259 761 громадянин України та 2293 населені пункти. Станом на 2021 рік статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи в Україні мали 1 718 113 осіб, в тому числі 322 876 дітей.

Щороку кількість чорнобильців зменшується і щороку виявляють у них нові захворювання. Здебільшого – це онкологічні захворювання.

Найважливішими непухлинними ефектами через 36 років після аварії є: підвищення захворюваності та смертності учасників ЛНА від серцево-судинних захворювань; висока частота цереброваскулярних захворювань та когнітивних порушень у учасників ЛНА; підвищення частоти радіаційних катаракт та судинної патології ока; підвищення захворюваності на непухлинні захворювання щитоподібної залози; порушення психічного здоров’я у дітей, які були опромінені in utero.

Серед пухлинних ефектів насамперед турбує зростання захворюваності на рак щитоподібної залози, рак молочної залози у жінок-учасниць ЛНА, лейкемію в учасників ЛНА, множинну мієлому, рак легенів, нирок та сечового міхура.

Тож, щоб вберегти свій організм від захворювань, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілі від Чорнобильської катастрофи повинні дбайливо ставитись до свого здоров’я.

Щонайменше 7 годин сну щоночі допоможуть уникнути діабету, серцево-судинних захворювань, інсульту, високого кров’яного тиску, збільшення ваги та ожиріння, порушення імунної системи, погіршення психічного здоров’я та депресії. Молодь та люди з хронічними захворюваннями мають спати 8-10 годин на добу, а діти різного віку – від 9 до 17 годин.

Для збереження здоров’я дуже важливо правильно харчуватись. Головні засади здорового харчування:

- контроль калорійності їжі та ваги;

- щоденне споживання корисних продуктів із різних груп (овочі та бобові; фрукти та ягоди; цільні злаки; нежирне м’ясо та птиця, риба, яйця, горіхи та насіння; молоко, йогурт, сир, переважно із помірним вмістом жиру);

- менше солі, цукру та жирів.

Оптимальний режим харчування (сніданок протягом першого часу після підйому, обід та вечеря не пізніше трьох годин до сну; інтервал між основними прийомами їжі не перевищує три з половиною-чотири години; протягом дня один-два перекуси).

Не менш важливою для збереження здоров’я є фізична активність. Лише 30 хвилин фізичних вправ на день суттєво зменшать ризик інсульту, діабету та раку, продовжать тривалість та якість життя, покращать настрій і самооцінку. Інтенсивність та тривалість тренувань повинна збільшуватись поступово під наглядом лікаря.

Навіть поза межами тренувань варто лишатись фізично активним: підніматись сходами, а не ліфтом, ходити на роботу пішки чи хоча б виходити на зупинку раніше, гуляти по парку тощо. Фахівці рекомендують сидіти чи лежати не довше 4,5 годин на день (звісно, тут не враховуємо нічний сон). При сидячій роботі варто робити перерви та п’ятихвилинні розминки впродовж робочого дня.

Ну і звісно ж невід’ємним фактором збереження здоров’я є відмова від шкідливих звичок. Сигаретний дим, який заповнює закриті приміщення, містить більше 4000 хімічних речовин, з яких, принаймні, 250 – шкідливі, а понад 50 викликають рак. Уже з першого дня відмови від сигарет організм починає відновлюватися, а ризики виникнення хвороб, асоційованих з курінням, зменшуватися.

Алкоголь – одна з головних причин смертності та інвалідності для людей у віці 15-49 років та сьома причина для всіх вікових груп у світі. До основних причин смертності, спровокованої алкоголем, відносяться: серцево-судинні захворювання, різні види раку (молочної залози, печінки, кишківника), цироз печінки, інфекційні хвороби, аварії та травми.

Також, з метою якомога раннішого виявлення порушень у стані здоров’я варто проходити щорічні медичні огляди та пам’ятати що самолікування може нашкодити. Якщо вас непокоїть стан вашого здоров’я, не шукайте порад на форумах, не питайте знайомих, не довіряйте сліпо рекламі – зверніться до лікаря та отримайте правильний діагноз і рекомендації.



Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc