Меню
 
Головна arrow Новини
4 лютого відзначається Всесвітній день боротьби з раком. Захворювання вражає мільйони людей у всьому світі і лише спільними зусиллями ми можемо його подолати.

За оцінками експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), без рішучих дій з боку урядів, громадських організацій, медичних працівників та волонтерів, до 2030 року в Європейському Регіоні щорічно реєструватиметься 5,4 мільйона випадків раку та 2,5 мільйона смертей від нього.

Тема Всесвітнього дня боротьби з раком у 2022-2024 роках – «Усунути прогалину в догляді». Трирічна кампанія акцентована на тому, що кожна людина повинна мати доступ до онкологічної допомоги, а мета кампанії поточного року направлена на об’єднання наших зусиль та вжиття заходів.

«У міру продовження нашої кампанії ми будемо об’єднуватися з однодумцями, тому що ми знаємо, що ми сильніші, коли ми разом. Ми відзначатимемо прогрес у реальному світі в його різноманітних формах і дозволимо цьому імпульсу підживлювати нашу боротьбу за справедливість. Ми зробимо більше, ніж розповсюдимо інформацію – ми будемо кричати про це з дахів. Ми створюватимемо міцніші альянси та інноваційні нові співпраці, – повідомляє Міжнародний союз проти раку. – Наші дії можуть приймати незліченну кількість форм: спонукання людей забезпечувати транспортом своїх сусідів, щоб вони мали змогу дістатися до лікувальних закладів або забезпечення здорового та доступного харчування в місцевій школі тощо. Ми мобілізуємо наших друзів, родини, колег і спільноти, тому що ми знаємо, що разом ми зможемо досягти майже всього».

Мільйони життів можна рятувати щороку, впроваджуючи стратегії профілактики, раннього виявлення та лікування з урахуванням ресурсів. Понад 40% смертей, пов’язаних із раком, можна запобігти, оскільки вони пов’язані з такими факторами ризику, як куріння, вживання алкоголю, неправильне харчування та відсутність фізичної активності. Щонайменше одну третину всіх смертей, пов’язаних із раком, можна уникнути шляхом регулярного обстеження, раннього виявлення та лікування.

Рак – це захворювання, яке виникає, коли зміни в групі нормальних клітин в організмі призводять до неконтрольованого, аномального росту, утворюючи пухлину. Це стосується всіх видів раку, крім лейкемії (раку крові). Якщо їх не лікувати, пухлини можуть рости та поширюватися на навколишні нормальні тканини або в інші частини тіла через кровоток і лімфатичну систему, а також можуть впливати на травну, нервову та кровоносну системи або вивільняти гормони, які можуть негативно впливати на роботу організму.

Рак може бути спричинений кількома різними факторами, і, як у випадку з багатьма іншими захворюваннями, більшість видів раку є результатом впливу низки різних причинних факторів. Важливо пам’ятати, що хоча деякі чинники неможливо змінити, близько третини випадків раку можна запобігти, зменшивши поведінкові та дієтичні ризики.

Розвиток раку можна попередити, зменшивши вплив факторів ризику, таких як тютюн, ожиріння, відсутність фізичної активності, інфекції, алкоголь, забруднення навколишнього середовища, професійні канцерогени та радіація. Профілактика деяких видів раку, таких як рак печінки та шийки матки, може бути здійснена за допомогою вакцинації проти вірусу гепатиту B (HBV) та вірусу папіломи людини (HPV).

Більшість форм раку можна вилікувати на початкових стадіях. Так, наприклад, рак молочної залози на I стадії виліковний у 95% жінок. Натомість кожній четвертій жінці в Україні рак грудей діагностують вже на ІІІ-ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується. Схожа ситуація і зі здоров'ям чоловіків – у 21% випадків рак простати виявляють вже на метастатичних стадіях. Існують економічно ефективні тести, які допомагають на ранній стадії виявити колоректальний рак, рак молочної залози, шийки матки та порожнини рота, а також розробляються додаткові тести для інших видів раку.

Для раннього виявлення раку та своєчасно розпочатого лікування варто щороку проходити медичні профілактичні огляди. Жінки обов'язково мають обстежуватись у мамолога, до 40 років щороку робити ультразвукову діагностику, після – мамографію. Чоловіки ж мають проходити профілактичний огляд в уролога раз на рік.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc