У чому небезпека поліомієліту та як від нього захиститися?
Поліомієліт є дуже небезпечним і часом смертельним захворюванням, спричиненим вірусом, що вражає нервову систему та часто має незворотні наслідки. В одному з 200 випадків поліо спричиняє невиліковний параліч. 5–10% з тих, кого паралізувало внаслідок поліомієліту, помирають через ураження паралічем саме дихальних м’язів.
При одужанні після поліомієліту функція вражених хворобою нервів і м’язів не відновлюється. Також, після одужання, може розвиватися постполіомієлітний синдром: діти, які, здається, повністю вилікувалися, можуть відчувати нові м’язові болі, слабкість, у них може з’явитися параліч у дорослому віці, через десятки років після первинного захворювання.
Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше – через брудні руки, заражену їжу та воду. Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина – і дитина, і дорослий, але найбільш сприйнятливі до вірусу поліомієліту діти у віці до п’яти років.
До винайдення вакцини проти цієї хвороби епідемії поліо були звичним явищем і викликали сильний страх серед населення через велику смертність та інвалідизацію внаслідок паралічу. Так, на початку 1950-х років спалахи поліо спричиняли понад 15 тисяч випадків паралічу щороку лише у США. А у 1980-х роках, до заснування «Глобальної ініціативи боротьби з поліомієлітом» та поширення масової вакцинації по всьому світу, загальна кількість випадків паралічу у світі сягала понад 350 тисяч на рік, а хвороба все ще поширювалася у 125 країнах.
Ліків проти поліомієліту не існує, однак від нього рятує вакцинація. Повний курс вакцинації з Національного календаря щеплень захищає дитину на все життя. Спалаху поліомієліту у будь-якій країні можна запобігти лише у тому випадку, якщо вакцинацією охоплені не менше 95% дітей.
Для повного захисту від цієї хвороби дитина повинна отримати 6 доз вакцини проти поліо. Дуже важливо забезпечити вакцинацію дітей з хронічними захворюваннями, оскільки вони більш вразливі до інфекцій.
У 2 та 4 місяці малюку вводять інактивовану поліомієлітну вакцину (ІПВ). Вона захищає дитину від паралічу та запобігає потраплянню дикого поліовірусу до центральної нервової системи.
У 6 та 18 місяців дитина має отримати щеплення оральною поліомієлітною вакциною (ОПВ). Таке ж щеплення слід повторити у 6 та 14 років. Вакцина ОПВ формує імунітет у кишківнику, а відповідно запобігає поширенню вірусу.
Якщо з якихось причин ви пропустили одну з доз щеплення, зверніться до свого сімейного лікаря чи педіатра. Він допоможе скласти індивідуальний графік, щоб надолужити пропущені дози вакцини. Всі щеплення безоплатні.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації