У чому небезпека епідемічного паротиту та як від нього захиститися?
Епідемічний паротит (свинка) – гостре висококонтогіозне інфекційне захворювання. Його збудником є РНК-вмісний вірус з роду Rubulavirus.
Епідемічний паротит залишається однією з найпоширеніших та висококонтагіозних інфекцій в світі. Може призводити до низки тяжких ускладнень: чоловіче безпліддя, цукровий діабет II типу, хронічний панкреатит, ураження центральної нервової системи.
На епідемічний паротит найчастіше хворіють діти в період між третім і сьомим роком життя. Чоловіків епідемічний паротит вражає в 2 рази частіше з виникненням явних симптомних проявів, ніж дівчаток та жінок.
Поширюється захворювання через прямий контакт зі слиною або краплями з носа чи горла. Інфікована людина може поширювати вірус:
- кашляючи, чхаючи чи розмовляючи;
- поділившись предметами, на яких може бути слина, наприклад, пляшками з водою, чашками, дитячими іграшками, тощо;
- беручи участь у заходах, що відбуваються у тісному контакті з іншими людьми, наприклад, під час занять спортом, танців або поцілунків;
Інфікована людина може поширювати епідемічний паротит за кілька днів до початку прояву симптомів захворювання і до п’яти днів після початку набряку. Тому людині чи дитині, яка захворіла на епідемічний паротит, слід обмежити контакти з оточуючими – залишатися вдома, не відвідувати роботу, школу та публічні заходи.
Симптоми епідемічного паротиту:
- гарячка;
- набряк слинних залоз (найчастіше під вухами);
- головний біль;
- м’язові болі;
- слабкість;
- втрата апетиту;
Симптоми зазвичай з’являються через 16-18 днів після інфікування.
При неускладненій формі патогенному впливу піддаються тільки слинні залози, при ускладненій свинці вплив вірусу поширюється на інші органи й системи. Важким ускладненням епідемічного паротиту є атрофія підшлункової залози та яєчок, у хлопчиків – безпліддя в майбутньому. З боку нервової системи можуть розвинутися: парези, серозний менінгіт, менінгоенцефаліт, гідроцефалія. У найскладніших випадках захворювання може призвести до інвалідизації.
Як у дітей, так і у дорослих епідемічний паротит зазвичай протікає в легкій формі. Але через ризик тяжких ускладнень слід робити профілактичні щеплення!
Вакцина від епідемічного паротиту поєднується з вакцинами проти кору і краснухи (вакцина КПК). За Національним календарем щеплень вона вводиться дитині двічі:
- 1-ша доза – у 12 місяців
- 2-га доза – у 6 років.
Безоплатно вакцинуватися за Календарем чи надолужити пропущені щеплення можуть усі діти до 18 років.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації