Меню
 
Головна arrow Новини
Чому варто щепитись проти кору, паротиту та краснухи (КПК)

За минулий рік, в умовах війни, охоплення вакцинацією проти потенційно смертельних хвороб значно знизилося, попри те, що кампанія вакцинації в Україні не припинялася жодного дня. Вакцинація проти COVID-19 та планова вакцинація проводяться медичними установами, відповідно до глобальних рекомендацій та національного графіку щеплень. В країні є достатні запаси вакцин і вакцинація проводиться безкоштовно.

Окрім грипу та ковіду не варто забувати й про інші підступні хвороби, які ми часто вважаємо «дитячими», хоча вони можуть мати доволі важкий перебіг як у дітей, так і у дорослих. Так, нещодавно в Україні зареєстровані два випадки кору – дуже заразного вірусного захворювання, на яке щороку у світі хворіє 30-40 мільйонів дітей, понад 800 тисяч з них помирають від самої інфекції та її ускладнень.

Фахівці платформи доказової інформації про здоров’я під час війни «Бережи себе» нагадують про важливість щеплення КПК – від кору, паротиту та краснухи (багряниці).

Відповідно до українського календаря щеплень першу дозу вакцини КПК роблять дитині в перший рік життя, а другу – у 6 років. Якщо ви доросла людина, але вам ніколи не робили щеплення проти кору, паротиту та краснухи або дані про щеплення загублені – ви можете пройти повний курс вакцинації.

Якщо ви хворіли на одну з перелічених хвороб, ви все одно можете зробити щеплення комбінованою вакциною. Не варто шукати окрему моновакцину, якщо ви вже перенесли краснуху або паротит.

«З початку 1970-х років більше ніж 100 країн світу використали понад 500 мільйонів доз MMR (КПК). Всесвітня організація охорони здоров’я називає MMR високоефективною вакциною з переконливими показниками безпеки», – розповідає доктор мед. наук, керівниця напрямку COVID-19/ Імунізація проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» Ірина Волошина. – Комбінована вакцина є більш ефективною, бо вона знижує ризик зараження дітей трьома захворюваннями (кором, паротитом, краснухою) навіть після першої дози».

Твердження, що діти легко переносять ці захворювання, – не зовсім коректне. Правильніше буде сказати, що вони переважно переносять його легше за дорослих. Проте й кір, і паротит, і навіть краснуха можуть призвести до смерті, важких ускладнень та наслідків для здоров’я в майбутньому.

Наприклад, вакцину проти кору зареєстрували в 1963 році. До цього в США внаслідок хвороби помирало до 495 людей щороку. З понад 3 мільйонів інфікованих приблизно 48000 людей потребували госпіталізації. А 1000 людей отримували інвалідність через енцефаліти, які спричиняв вірус кору.

Попри славу «дитячої хвороби» вірус кору призводить до ускладнень у доволі великої кількості хворих. За даними Центру з контролю та профілактики захворювань у США:

- 1–3 дитини з 1000 захворівших на кір, помирає від респіраторних або неврологічних ускладнень;

- в 1 з 1000 випадків людина отримує гострий енцефаліт,

який часто призводить до незворотних пошкоджень мозку.

Особливо в зоні ризику:

- діти до 5 років;

- дорослі люди 20 років і старше;

- вагітні жінки;

- люди, які мають серйозні проблеми з імунною системою, наприклад, унаслідок лейкемії або ВІЛ.

Також важливо знати про таке рідкісне ускладнення після кору як підгострий склерозуючий паненцефаліт. Його особливістю є те, що воно проявляється через 7-10 років після, власне, інфікування на кір.

Це фатальне ускладнення – воно вражає центральну нервову систему, призводить до важкої інвалідності та смерті.

Якщо невакцинована дитина або ж доросла людина контактували з хворим/ою на кір, то необхідно зробити екстрене щеплення в перші 3 доби після контакту.

Не менш серйозним захворюванням є паротит або свинка.

Найбільше цієї хвороби бояться батьки хлопчиків. І не дарма, адже одним із можливих ускладнень цього захворювання є безпліддя. Паротит призводить до набряку тестикул (чоловічих статевих залоз) або, як це ще називають, орхіт. Це ускладнення трапляється в 1 з 3 людей, які підхопили паротит уже після пубертатного періоду.

Тому дорослим чоловікам та юнакам, які не хворіли на свинку та невакциновані, точно варто подумати про це щеплення. Але не лише хлопцям ця хвороба може завдати клопоту.

У дівчат паротит спричиняє набряк яєчників, який супроводжується болем. А ще внаслідок паротиту можна захворіти на менінгіт, енцефаліт, панкреатит та втратити слух.

Останній «компонент» вакцини КПК, про який ми б хотіли поговорити, – це захист від краснухи або багряниці. З усіх уже згаданих хвороб, вона дійсно проходить найлегше. Водночас краснуха є дуже небезпечною для вагітних жінок, а точніше – для ще ненародженої дитини.

Тут хтось може сказати, чи не краще дівчинці в такому разі перехворіти в маленькому віці? Ні, не краще. Як показує практика, до винайдення вакцини, далеко не всі дівчата хворіли в дитинстві. А незахищені вагітні жінки через вірус краснухи втрачали дітей або народжували малюків із важкими вадами розвитку.

Одна з наймасштабніших епідемій краснухи трапилась у США в 1964–1965 роках. Тоді захворіло 12,5 мільйонів людей, зокрема десятки тисяч вагітних жінок. У 11000 хворих стались викидні, 2100 новонароджених померли, 20000 малюків народились із синдромом вродженої краснухи. Це означає, що вони мали ушкодження мозку, порушення слуху та зору.

Щеплення проти краснухи – важливий етап підготовки до вагітності, якщо ви не вакцинувались у дитинстві або маєте сумніви щодо історії щеплення.

Сподіваємося, що ми переконали вас перевірити, чи ви захищені від цих захворювань. Вакцинуйтесь і бережіть себе!

Джерело – комунікаційна кампанія «Бережи себе», підготовлена В межах співпраці Міністерства охорони здоров’я України та громадської організації «INSCIENCE» за фінансової підтримки Світового банку та Швейцарської конфедерації.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc