Щеплення захищають людство від багатьох інфекційних захворювань. Держава забезпечує громадян безоплатними вакцинами проти найбільш небезпечних хвороб. Ці вакцини внесено до Календаря профілактичних щеплень.
В Україні Календар профілактичних щеплень передбачає вакцинацію проти:
• туберкульозу,
• поліомієліту,
• дифтерії,
• кашлюка,
• правця,
• кору,
• гепатиту В,
• гемофільної інфекції,
• краснухи,
• епідемічного паротиту.
За вакцинацією дитини згідно з Календарем профілактичних щеплень стежить сімейний лікар або педіатр, з яким батьки підписали декларацію про обслуговування дитини. Втім, не зашкодить самим стежити за наявністю всіх необхідних щеплень відповідно до віку.
Дорослі, які не отримали необхідних щеплень у дитинстві або в яких інформація про отримані щеплення неточна чи не зберіглася, можуть виправити це зараз.
Порадьтеся зі своїм сімейним лікарем, як це краще зробити! Окрім того, дорослим необхідно проводити ревакцинацію від дифтерії та правця кожні десять років. Також є рекомендовані щеплення, що не входять до обов’язкового переліку, але можуть захистити від небезпечних хвороб. Такі вакцини можна придбати власним коштом в аптеці або зробити щеплення у приватній клініці.
Вітряна віспа
Вітряна віспа є однією з найпоширеніших інфекцій у світі. Вірус передається повітряно-крапельним шляхом та є надзвичайно заразним. В Україні щеплення проти цієї недуги рекомендовано тим, хто належить до групи ризику, а також жінкам, які планують вагітність і раніше не хворіли на вітряну віспу, оскільки вірус здатний проникнути через плаценту до плода і викликати негативні наслідки.
Для забезпечення раннього захисту від інфекції достатньо двох доз вакцини. Щодо того, чи належите ви до групи ризику і чи не маєте протипоказань до цієї вакцини, – запитайте у свого сімейного лікаря.
Гепатит
Гепатит А – вірусне захворювання печінки. В Україні трапляються його спалахи через забруднення води. Щеплення від вірусного гепатиту А рекомендовано дітям і дорослим.
Вакцина від вірусного гепатиту В для дітей безкоштовна. Для дорослих ця вакцина входить до переліку рекомендованих. Імунізація проти гепатиту B захистить людину від небезпечних наслідків вірусної інфекції – цирозу і раку печінки. Схему вакцинації і дозування препарату підбирає лікар (залежно від віку та медичної історії пацієнта).
Пневмококова інфекція
Пневмокок є збудником багатьох захворювань: бактеріємії, сепсису, менінгіту, пневмонії, бронхіту, гострого середнього отиту. Ті, хто хворів на пневмококовий менінгіт у дитинстві, часто мають довгострокові неврологічні наслідки: втрату слуху, психічні порушення, порушення рухової активності та судоми.
Саме ця інфекція провокує розвиток бактеріальних пневмоній, що під час пандемії COVID-19 є критичним чинником. Ризик виникнення пневмококової інфекції найвищий у перші роки життя дитини.
Захиститися від захворювання можна, отримавши дозу відповідної вакцини. Щепитися можливо в будь-якому віці.
Менінгококова інфекція
Менінгококова інфекція — гостреінфекційне захворювання, що викликається менінгококами і може спричиняти від назофарингіту до менінгококцемії, менінгіту, менінгоенцефаліту.
Можливі наслідки менінгококової інфекції — загальна слабкість, періодичні головні болі, млявість, втрата пам’яті, проблеми з концентрацією уваги, неадекватна поведінка, порушення настрою, підвищення внутрішньочерепного тиску, зниження гостроти слуху, проблеми із зором, розвиток епілепсії, паралічі. Хвороба часто завершується інвалідизацією або летальними наслідками.
До груп ризику належать діти, люди з ослабленим імунітетом, вагітні, мікробіологи, які працюють у лабораторіях з патогенними бактеріями.
Папіломавірус
Причиною 70% випадків раку шийки матки є папіломавірус. Він передається під час статевого контакту, зокрема контакту «шкіра до шкіри» в інтимних зонах. Більшість людей заражаються вірусом папіломи людини (ВПЛ) невдовзі після початку статевого життя. Інфіковані не мають ніяких специфічних симптомів, однак вірус зумовлює зміни в клітинах слизової оболонки шийки матки, що може призвести до розвитку раку.
Запобігти інфікуванню ВПЛ можна щепленням, що на 90% зменшує імовірність новоутворень. Вакцинацію краще робити до початку статевого життя. Рекомендований вік для імунізації проти папіломавірусу – 9-14 років.
Ефективність і безпечність вакцин проти ВПЛ підтверджено численними міжнародними дослідженнями.
Ротавірусна інфекція
Ротавіруси є найбільш поширеною причиною важких діарейних захворювань у дітей молодшого віку в усьому світі. Майже кожна дитина у світі до досягнення нею п’ятирічного віку принаймні один раз заражається ротавірусом.
Основними методами профілактики ротавірусної інфекції є щеплення та дотримання правил особистої гігієни. Вакцина захищає від ротавірусних гастроентеритів і розвитку тяжких форм захворювання.
Для забезпечення раннього захисту від інфекції достатньо двох доз. Першу дозу ротавірусної вакцини рекомендовано вводити якомога швидше після 6-тижневого віку.
Грип
Грип – це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Найчастішим ускладненням хвороби є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до летальних наслідків.
Захистити себе і своїх дітей від грипу допоможе вакцинація. Це найефективніший та найбільш безпечний метод протистояти цій хворобі.
Вакцинуватися краще до початку циркуляції вірусу грипу. Проте зробити щеплення від грипу не пізно упродовж усього сезону активності захворювання. Захисні антитіла у щепленої людини виробляються від 7 до 14 днів. Вакцинуватися від грипу необхідно щороку.
Джерело: Дайджест новин «Здорова Україна» підготовлений МОЗ України в партнерстві з НСЗУ в рамках програми Президента України за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки, та Програми Уряду Великої Британії «GoodGovernance Fund», наданої від імені народу Великої Британії.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації