Меню
 
Головна arrow Новини
Краще перехворіти, ніж щепитись? Спростовуємо нові-старі фейки про вакцинацію

Медицина розвивається, люди стають більш усвідомленими щодо здоров’я, проте міфи на тему щеплення нікуди не зникають. Фахівці платформи доказової інформації про здоров’я під час війни «Бережи себе» вже спростовували кілька міфів у попередньому матеріалі. Зокрема про те, чи можна вакцинуватися людям із хронічними захворюваннями (спойлер – навіть потрібно). Або чи дійсно щеплення спричинює аутизм (звісно ж, ні). А також, чи варто проходити ретельне обстеження перед вакцинацією (також – ні).

Рухаємось до нової порції спростувань.

Міф 1. Краще перехворіти, ніж щепитись.

Цей міф часто проростає від незнання, а що таке, власне, хвороба й вакцинація. Уявіть, що ви готуєтесь до бою. І спочатку ви проходите тренування на симуляторі. Щоб, коли ви зустрінетесь із реальним ворогом, ви мали більше шансів його перемогти.

Це не означає, що без тренування ви не зможете здолати ворога. Проте ризики померти чи отримати каліцтво будуть у рази вищі, якщо ви не підготуєтесь до зустрічі з ним. Тож вакцинація – це «симулятор» для імунітету людини. Вакцина містить інактивований або ослаблений вірус. Під час щеплення організм виробляє антитіла, які тепер захищатимуть вас від інфекції. Це відбувається без ризику важких ускладнень, а часто – навіть без помітних реакцій організму.

Антитіла чатують вірус тривалий час. У деяких випадках – усе життя, проте це стосується не всіх вакцинокерованих інфекцій. Наприклад, захворіти на кашлюк або правець можна вдруге. Саме тому деякі щеплення потребують ревакцинації, тобто повторного введення вакцини.

На відміну від хвороби, під час вакцинації ви не ризикуєте життям. Також багато вакцин надають захист на все життя. Наприклад, дві дози вакцини від кору захищають людину так само ефективно, як і імунітет після хвороби. Тільки при щепленні немає ризиків отримати важкі ускладнення або померти.

Міф 2. Вакцини – це чипування.

Міф про нано/мікрочипи абощо, які містяться у вакцинах та дають змогу стежити за людьми – це кремлівська пропаганда. Утім, це поширилось світом дуже активно під час пандемії COVID-19, попри всю абсурдність заяв. Чипування людей – той приклад фейків, які практично неможливо спростувати. І вони роблять свій внесок у формування недовіри до щеплення та підриву авторитету інституцій громадського здоров’я.

Міф 3. Вакцини роблять чоловіків стерильними.

Ще один фейк часів пандемії. Міф про начебто безпліддя, яке може розвинутись у чоловіків після щеплення, запустили два німецьких псевдонауковці. Проте доказові наукові факти вказують на те, що вакцини не шкодять репродуктивній функції. На відміну від… вірусу.

Міф 4. Після щеплення можна захворіти на щось серйозне й померти.

Ризики померти «від чогось» після щеплення дійсно підвищуються. Під «чимось» мається на увазі купа хвороб, до яких можна не дожити без щеплення. Наприклад, через смерть від дифтерії у віці 10 років.

Найкращим спростуванням фейку, що вакцини спричиняють смерть та хвороби через роки після, є такий факт: завдяки вакцинації впродовж останніх 20 років у країнах із низьким і середнім рівнем достатку вдалося запобігти 37 мільйонам смертей. 36 мільйонів із яких – це діти до 5 років.

Комунікаційна кампанія «Бережи себе» https://inscience.io/en/berezhy-sebe/ реалізується в межах співпраці Міністерства охорони здоров’я України та громадської організації «INSCIENCE» за фінансової підтримки Світового банку та Швейцарської конфедерації.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc