Лікарі відділення «Відновного лікування» Чернігівської обласної лікарні розповіли як учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС та постраждалому внаслідок аварії на ЧАЕС населенню зберегти здоров’я якомога довше.
Щороку навесні, вже 37 років поспіль, 26 квітня Україна згадує спекотний квітень 1986 року. Аварія на Чорнобильській АЕС торкнулася життя кількох поколінь і завдала непоправних втрат. Спричинила забруднення навколишнього середовища, на довгі роки перетворивши територію довкола станції на зону відчуження. Катастрофа позбавила домівок тисячі людей. Проте найголовніше – трагедія забрала багато життів протягом 37 років і продовжує забирати їх сьогодні.
Тож лікарі відділення «Відновного лікування» Чернігівської обласної лікарні, в якому медична допомога надається постраждалому внаслідок аварії на ЧАЕС населенню області, інвалідам Чорнобиля, ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС, ветеранам війни та учасникам бойових дій АТО-ООС, розповіли як зберегти своє здоров’я якомога довше.
Основна частина людей рідко піклується про здоровий спосіб життя, але при цьому їх дуже турбує як вилікуватися від різних хвороб, схуднути, повернути натуральний колір шкіри та відчути легкість в тілі.
Ведення здорового способу життя, уникнення поведінки, що шкодить здоров’ю, та дотримання такої, що сприяє його збереженню, а також регулярні медичні профілактичні обстеження та запобіжні щеплення допоможуть учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС та постраждалому внаслідок аварії на ЧАЕС населенню зберігати здоров’я якомога довше.
Елементами здорової поведінки, які доведено впливають на розвиток захворювань, є: правильне збалансоване харчування; достатня рухова (або фізична) активність; підтримання нормальної маси тіла; відсутність шкідливих звичок; внутрішня гармонія, позитивне мислення та сон; корекція факторів ризику захворювань – артеріальної гіпертензії (АГ), дисліпідемії, ожиріння, лікування цукрового діабету тощо.
Регулярна рухова активність та систематичні заняття фізичними вправами й спортом ефективно сприяють зміцненню та збереженню здоров’я, розвитку фізичних здібностей та рухових навичок, посиленню профілактики неблагополучних вікових змін.
Регулярна фізична активність знижує ризик захворюваності та смертності у всіх людей, незалежно від статі, віку, наявності або відсутності захворювань. Позитивний вплив рухової активності на стан здоров’я відмічається при рівні фізичного навантаження мінімум 150 хвилин на тиждень – навантаження помірної інтенсивності та збільшується при збільшенні тривалості. Користь щодо здоров’я мають як динамічні (або аеробні) фізичні вправи, так і вправи на напруження м’язів.
Харчування – складова моделі поведінки, яка має надзвичайно важливе значення у підтримці життєдіяльності організму. Характер харчування має доведений вплив на розвиток серцево-судинних захворювань, деяких онкологічних захворювань та остеопорозу – через модифікацію таких факторів ризику, як артеріальна гіпертензія, дисліпідемія, ожиріння тощо.
«При раціональному харчуванні – коли про нього йде мова, слід пам’ятати про два основних закони, – говорить завідувач відділенням «Відновного лікування», лікар-невролог вищої категоріі Любов Власенко. – Перший закон – рівновага енергії, що отримується та витрачається. Якщо організм отримує енергії більше, ніж витрачає, тобто якщо ми отримуємо їжі більше, ніж це необхідно для нормального розвитку людини, для роботи та хорошого самопочуття, – ми набираємо зайву вагу.
Другий закон – харчування повинно бути різноманітним і забезпечувати потреби в білках, жирах, вуглеводах, вітамінах, мінеральних речовинах, харчових волокнах. Багато з цих речовин незамінні, оскільки не утворюються в організмі, а надходять тільки з їжею. Тож кожен повинен слідкувати за своїм режимом харчування – їсти збалансовану їжу, яка містить достатні рівні вітамінів, а також корисні жири. Варто вживати не менше 2 разів на тиждень рибу та рибні продукти. Риба має високий вміст омега-3 жирних кислот. Перерви між прийомами їжі не повинні перебільшувати 5-6 годин».
Також Любов Власенко радить відмовитись від паління та споживання наркотиків, обмежити вживання спиртних напоїв, дотримуватись режиму сну та відпочинку (поставити за мету спати не менше 7-8 годин щоночі), уникати стресів, впливу токсичних та хімічних речовин. Ну і звісно ж, не варто забувати за профілактичні щеплення та щорічні медичні огляди.
«Особливе місце в режимі здорового способу життя належить розпорядку дня – режим кожної людини повинен передбачати певний час для роботи, відпочинку, прийому їжі та сну. Правильно організований режим потрібен для організму (нервової системи, травлення, опорно-рухового апарату, якщо займаєтеся спортом) та підсвідомості. Розклавши по поличках свою щоденну діяльність, ми програмуємо свій організм, завдяки чому поліпшується сон, настрій та діяльність організму в цілому», – підсумовує Любов Власенко.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації