26 квітня – День Чорнобильської трагедії, Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій та катастроф.
26 квітня 2023 року виповнюється 37 років з того дня, коли ядерна катастрофа на Чорнобильській атомній електростанції розділила наше життя на «до» та «після», а назва мало кому відомого до тієї пори українського містечка перетворилася на синонім трагедії всесвітнього масштабу. Трагедії, наслідки якої остаточно не подолані й до сьогодні.
Катастрофа у Чорнобилі поставила перед людським суспільством безліч проблем, адже сумарна радіація ізотопів, викинутих у повітря внаслідок аварії в Чорнобилі, була в 30-40 разів більшою, ніж під час вибуху атомної бомби в Хіросімі. Участь у гасінні пожежі на ЧАЕС брали 240 тис. осіб, з них 15 тис. жителів Чернігівщини, яких сьогодні пам’ятають поіменно. Це – пожежники та медики, військові та правоохоронці, працівники атомної станції, будівельники та вчені, мобілізовані працівники цивільної оборони.
Найбільша техногенна катастрофа за всю історію ядерної енергетики у світі, сколихнула весь світ, залишила свій чорний слід на нашій українській землі в тому числі й на Чернігівщині. Наша область входить у п’ятірку тих областей, які найбільше зазнали радіаційного впливу.
Станом на 2022 рік в регіоні налічувалося 53340 осіб, які мають статус потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС, з них: 6107 учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (ліквідаторів); 1037 евакуйованих осіб із зони ураження у зв’язку з аварією на ЧАЕС; 40861 осіб, серед дорослого населення, яке постраждало внаслідок аварії на ЧАЄС, що проживало або проживає на забрудненій території та 5335 осіб, серед дитячого населення, яке постраждало внаслідок аварії на ЧАЄС (0-17 років включно).
На сьогоднішній день медичну допомогу чорнобильці отримують у всіх лікувальних закладах міста та області. Медичні працівники постійно здійснюють динамічний нагляд за станом здоров’я потерпілих від наслідків аварії на ЧАЕС.
Також, на базі Чернігівської обласної лікарні діє відділення «Відновного лікування» в якому медична допомога надається постраждалому внаслідок аварії на ЧАЕС населенню області, інвалідам Чорнобиля, ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС, ветеранам війни та учасникам бойових дій АТО-ООС. У відділенні працюють кваліфіковані спеціалісти – терапевт, кардіолог, невропатолог, психотерапевт. Всі пацієнти, за потреби, отримують кваліфіковану консультацію психіатра – амбулаторно.
В поліклінічному консультативно-діагностичному відділенні лікарні можна отримати консультацію вузькопрофільних фахівців, зокрема: терапевта, кардіолога, ендокринолога, невролога, психіатра, офтальмолога, уролога, ортопеда-травматолога, отоларинголога дорослого та дитячого, гематолога дитячого, а також пройти обстеження – ультразвукові дослідження, фіброгастродуоденоскопію, колоноскопію, рентгенологічні дослідження тощо.
Лікування та консультації вузьких спеціалістів за направленням сімейного лікаря безоплатні у всіх медичних закладах області, що уклали договори з НСЗУ.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації