Серцево-судинні захворювання на Чернігівщині: регіональні особливості та проблематика лікування
Щороку в області зростає рівень захворюваності на патологію серцево-судинної системи. Один із факторів – збільшення питомої ваги населення старших вікових груп.
Про організацію надання медичної допомоги таким пацієнтам розповів начальник Управління охорони здоров’я Чернігівської ОВА Андрій Лінник на брифінгу в медіацентрі ОВА.
Найпоширенішими захворюваннями серцево-судинної системи в області є ішемічна хвороба серця (більше 16 тисяч хворих на рік), гіпертонічна хвороба (близько 2,5 тисячі хворих на рік) та гострий мозковий інсульт (близько 3,5 тисячі хворих). Ці хвороби мають небезпечні ускладнення, які призводять до тривалого перебування у стаціонарних закладах, а також до необхідності реабілітації. Як результат – стійка втрата працездатності та інвалідності.
Близько тисячі пацієнтів на рік звертаються до медичних закладів з приводу гострого інфаркту міокарда. Зокрема, за шість місяців цього року на Чернігівщині вже проліковано 606 таких пацієнтів.
Для надання допомоги хворим з гострим інфарктом міокарда у закладах охорони здоров’я має бути відповідне обладнання та підготовлений персонал.
В області, відповідно до отриманого пакету НСЗУ, медичну допомогу при гострому інфаркті міокарда надають два заклади – обласна лікарня та Чернігівська міська лікарня № 2. У зв’язку з тим, що обидва заклади розміщені в обласному центрі, не завжди є можливість швидко доставити пацієнта з віддалених районів. Тому наразі спільно з Міністерством охорони здоров’я опрацьовується можливість відкриття ще одного регіонального реперфузійного центру на базі Ніжинської міської лікарні.
«Наразі вирішується питання про проведення ремонту у приміщенні стаціонарного корпусу та про навчання спеціалістів цієї лікарні в закладах післядипломної освіти на курсах підвищення кваліфікації. Крім того, область має отримати відповідне обладнання, що попередньо було погоджено з МОЗ. Сподіваємось, що мешканці південної частини області отримуватимуть необхідну медичну допомогу без потреби їх доставки в обласний центр», – розповів Андрій Лінник.
Особливої актуальності це питання набуло під час бойових дій на території області. Тоді пацієнти з віддалених районів доставлялись не в спеціалізований заклад охорони здоров’я, а в найближчу лікарню, де не могли бути проведені необхідні високотехнологічні оперативні втручання.
До слова, з травня 2022 року в області працюють мобільні виїзні бригади для огляду населення віддалених і деокупованих громад.
Щодо статистики: на Чернігівщині щорічно виконується понад 5 тисяч оперативних втручань на серцево-судинній системі. З них 3,5 тисячі – операції на серці (стентування коронарних артерій, імплантація кардіостимулятора, операції на відкритому серці) та до 2 тисяч операцій на судинах.
Ще одним поширеним серцево-судинним захворюванням є гострий мозковий інсульт. За перше півріччя цього року за відповідною медичною допомогою звернувся 2631 хворий. А надавати її можуть 9 закладів. Чотири з них – у Чернігові ¬(обласна лікарня, центральна районна, міські № 2 та № 3), за межами обласного центру – Новгород-Сіверська центральна міська лікарня, Менська міська, Ніжинська центральна міська лікарня, Прилуцька міська лікарня та Корюківська ЦРЛ.
За словами Андрія Лінника, дуже важливе значення має профілактика серцево-судинних захворювань. Раціональне харчування, контроль маси тіла, відмова від шкідливих звичок, фізична активність – це те, що знижує ризик ураження серцево-судинної системи.
Крім того, важливі діагностика та своєчасне лікування серцевої недостатності, порушень ритму серця, стенокардії, гіпертонічної хвороби, підвищення артеріального тиску та патологій системи крові. Саме для цього діє урядова програма «Доступні ліки». Це реєстр медичних препаратів, які використовуються для лікування різних видів захворювань. Загалом в ньому близько 500 найменувань лікарських засобів, їхній перелік постійно поповнюється.
Для того, щоб отримати ліки за цією програмою необхідно звернутись до лікаря, який випише електронний або паперовий рецепт. Після цього потрібні ліки можна отримати безоплатно або з невеликою доплатою в аптеках або аптечних пунктах.
Одним із шляхів вирішення проблеми доступності населення до таких препаратів – надання їх в якості гуманітарної допомоги. Така допомога надходить від Центру громадського здоров’я МОЗ України та розподіляється серед закладів охорони здоров’я області — перш за все, центрів первинної медико-санітарної допомоги. Якщо лікар виписує пацієнту певний препарат, і той є в наявності серед отриманої гуманітарки — його обов’язково запропонують отримати тут же на місці, безоплатно.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації