Сон – це можливість очищення мозку від різноманітних речовин, які накопичилися там у процесі активної життєдіяльності мільярдів нервових клітин.
Про це під час подкасту «Простими словами», який виходить у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я "Ти як?" розповів Віктор Досенко, український патофізіолог, генетик, завідувач відділу загальної та молекулярної патофізіології Інституту фізіології імені Богомольця НАН України.
«Їх дуже багато, цих нервових клітин, й коли вони починають активно працювати, вони створюють навколо себе купу сміття, купу якихось різних ушкоджених білків, купу молекул. Вони прибираються під час сну за рахунок спеціальної дренажної системи – глімфатичної», – пояснив він.
Патофізіолог додав, що 90% роботи глімфатичної системи відбувається під час сну. Тобто глімфатична система – це така собі клінінгова компанія, яка виконує свою роботу вночі.
«Це таке додаткове наукове пояснення, чому нам сон потрібний. Цю систему не так давно описали, вона дає відповідь на багато запитань, чому у людей та у тварин при відмові від сну порушується передусім психічне здоров'я, виникає депресія», – каже Досенко.
Він нагадав, що позбавлення людини сну – це жахливе катування, адже правильний сон у примата завжди вночі, й це ми не зможемо змінити ніколи. Саме за дослідження роботи біологічного годинника Нобелівську премію з медицини у 2017 році отримали троє учених.
Існує маса наукових даних про те, що люди, які з професійних якихось мотивів не можуть спати вночі чи у них нестача нічного сну, мають вищий ризик виникнення певних захворювань, пов'язаних зі стресом, наголошує генетик.
Говорячи про важливість сну, Досенко заявив, що фаза швидких рухів очей є вирішальною та найкоротшою під час нашого сну. Тобто можна проспати 10 годин, але якщо протягом цих 10 годин не було цієї фази, висипання не буде.
«Ця фаза порушується саме у хворих з посттравматичним стресовим розладом. Це ознака того, що є порушення сну, якщо ця фаза вкорочується, а відновлення цієї фази - ознака того, що все пішло гарно з лікуванням, що людина на шляху до одужання», – каже патофізіолог.
Тож Досенко дав пораду, що робити українцям у нинішніх умовах, коли часом немає можливості нормально поспати вночі через атаки росії. «Якщо це пов'язано зі стресом, все ж таки спробуйте фізичні навантаження до сну… Інтенсивне фізичне навантаження до цього дозволяє більш ефективно використати час, який є на цей сон», – каже він й додає, що важливим є навантаження на м’язи ніг.
Спеціальний сезон подкасту «Простими словами» від The Village Україна виходить в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» за ініціативою Олени Зеленської.
Центр громадського здоров’я пояснив, як можна покращити свій сон:
- відкладіть смартфон та не дивіться в екран принаймні за 30 хвилин до сну;
- не вживайте важку їжу та алкоголь перед сном;
- не вживайте каву за 6 годин до сну;
- прогулянки та медитації позитивно впливають на покращення сну;
- провітріть приміщення та засинайте за невисокої температури повітря в темряві та тиші;
- намагайтесь не навантажувати себе непотрібними думками в ліжку;
- лягайте спати в один і той же час кожного дня;
- виробіть свої ритуали приготування до сну.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації