Меню
 
Головна arrow Новини
Захистіть себе: лептоспіроз

Лептоспіроз – небезпечна зоонозна (спільна для тварин та людей) інфекційна хвороба, спричинена бактерією Leptospira. Без лікування, захворювання може призвести до ураження нирок, печінки, запалення оболонок головного і спинного мозку та смерті.

Джерелами збудників лептоспірозу є інфіковані тварини (хворі та носії збудника) – переважно дрібні ссавці (мишовидні та водоплаваючі гризуни), комахоїдні, сільськогосподарські тварини, собаки, промислові тварини (лисиці та ін.). Від людини до людини захворювання не передається.

Збудник потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, у тіло людини – через тріщини, порізи, рани на шкірі чи слизові оболонки (очі, ніс, рот) під час купання, ловлі риби у заражених водоймах, її розробці, сінокосі на зволожених територіях, при догляді за хворими та інфікованими тваринами тощо. Вживання інфікованої їжі та води також може спричинити захворювання.

Симптоми варіюються від легких (головний біль, гарячка, біль у м’язах, почервоніння очей, діарея, висипання) до серйозних (ураження нирок, печінки, менінгіт) і навіть летальних (при несвоєчасному зверненні за медичною допомогою та лікуванні).

В Україні захворюваність на лептоспіроз має сезонний характер і зростає навесні і влітку, коли люди більше часу проводять біля водойм. Так, за повідомленням ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» в Чернігівській області станом на 26 вересня поточного року зареєстровано 5 випадків захворювань на лептоспіроз, а саме у мешканців с. Піски Ніжинського району, с. Киїнка Чернігівського району, с. Красилівка Ніжинського району, с. Мостище Козелецького району (хворий помер) та м. Чернігова.

Загалом за 8 місяців 2023 року моніторингу центром проведено 44 дослідження мишоподібних гризунів на носійство збудників лептоспірозу, з яких 23 (52,2%) виявились позитивними. Крім того лабораторією ОНІ центру проведено 20 досліджень води відкритих водойм на лептоспіроз, з яких 8 (40%) – позитивні (с. Локнисте, р.Десна; пляж «Золотий берег», р. Десна; с. Заїзд Прилуцького району; смт. Ріпки, р. Мотуз; смт. Сосниця Корюківського району, р. Убідь, затока Загребельська; с. Савинки Корюківського району, р. Убідь, пляж; с. Велика Загорівка Бахмацького району).

«Враховуючи вищевказане спостерігається велика кількість циркуляції збудників лептоспір, як серед дрібних гризунів, так і у воді відкритих водойм, що свідчить про збереження активності епізоотичного процесу.

Додатковими епідпризнаками, які можуть сприяти ускладненню епізоотичної та епідемічної ситуації з лептоспірозу є зниження в останні роки обсягів проведення дератизаційних заходів – одних із факторів впливу на головні джерела збудників лептоспірозу (дрібних ссавців).

Таким чином епідемічна ситуація в області по лептоспірозу є нестійкою і є умови для її подальшого ускладнення», – наголошує генеральний директор Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Олександр Чепурний.

Для уникнення нових випадків захворювань на лептоспіроз та недопущення спалаху інфекції він пропонує проведення профілактичної суцільної дератизації 2 рази на рік по зниженню кількості мишоподібних гризунів в неблагополучних щодо захворювання районах, в тому числі водоймах, зерносховищах, тваринницьких господарствах.

Варто зазначити, що ризики захворіти на лептоспіроз суттєво зменшуються, якщо людина уникає перебування та ловлі риби у потенційно зараженій воді, контактів із хворими та інфікованими тваринами проводить щеплення домашніх та сільськогосподарських тварин проти лептоспірозу, захищає воду для пиття та продукти харчування від доступу мишовидних гризунів, проводить заходи щодо знищення гризунів у особистих помешканнях.

Лептоспіроз лікують антибіотиками. При підозрі на захворювання лікування необхідно розпочати якнайшвидше, адже хвороба швидко прогресує. Тож якщо з’явились симптоми захворювання, і нещодавно був контакт із потенційно зараженою водою або твариною – варто терміново звернутися до лікаря!

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc