Ботулізм: як запобігти небезпечному захворюванню – розповіли на брифінгу в Чернігівській ОВА
Чернігівська область – на другому місці за кількістю випадків цієї хвороби серед населення України (вісім – за поточний рік). Захворювання може спричинити серйозні ушкодження нервової системи, різноманітні пневмонії, ускладнення з боку сечовидільної системи, набряк легень, дихальну недостатність і як наслідок – смерть (в області зафіксовано один летальний випадок з початку року).
Спеціалісти з цього питання розповіли сьогодні в медіацентрі ОВА, як запобігти ботулізму, чим він небезпечний і що необхідно робити у разі зараження токсином.
Олександр Чепурний, генеральний директор ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» наголосив, що основні джерела виникнення ботулізму – річкова риба, приготована в домашніх умовах або придбана в місцях стихійної торгівлі, також м’ясо і консервація.
«Токсин ботулізму – один з найсильніших серед усіх відомих біологічних отрут: він у 10 мільйонів разів сильніший за ціаністий калій та в 375 тисяч разів – за отруту гримучої змії», – наголосив спікер.
Ситуацію ускладнює відсутність експрес-методів дослідження захворювання. Метод біологічного дослідження крові хворих також не використовується, так як реагенти для нього не виготовляють в Україні. Таким чином, своєчасне діагностування і успішне лікування залежить від кваліфікації лікаря та його досвіду.
Запорукою успішного лікування є вчасне звернення за медичною допомогою та термінове введення анатоксину, який не виробляють в Україні. Наразі в області наявно 10 доз такого препарату, виробництва Канади.
«Проте простіше запобігти, ніж лікуватися. А для цього достатньо дотримуватися простих правил», – зауважив Олександр Чепурний.
- дотримуватися гігієнічних вимог при обробці риби, птиці, тварин;
- ретельно очищати продукти від ґрунту;
- для консервування використовувати свіжі, без ознак псування овочі та фрукти;
- дотримуватися рекомендованих вимог теплової обробки при консервуванні;
- не купувати консервацію, рибу, м’ясо на стихійних ринках;
- вимагати супровідні документи, де вказано умови та терміни зберігання.
Про роботу Головного управління Держпродспоживслужби в області стосовно цього питання розповів його начальник Юрій Павлішен.
«Управління разом з представниками національної поліції та муніципальної варти постійно проводить моніторинг торгівлі риби. В поточному році здійснено 112 відпрацювань місць стихійної торгівлі та 2399 моніторингових обстежень місць реалізації риби. Лабораторіями ветеринарно-санітарної експертизи проведено більше 7 тисяч досліджень. Але згоден з колегами: насамперед, споживачі самі відповідальні за своє здоров’я».
Не оминула увагою питання ботулізму і Іванна Олексієнко, завідувачка інфекційного відділення КНП «Чернігівська міська лікарня №2» Чернігівської міської ради.
«За поточний рік у нашій лікарні зареєстровано 5 випадків захворювання. Хворі – середнього ступеню важкості, деякі перебували в реанімаційному відділенні на апараті ШВЛ».
Спочатку захворювання важко діагностувати через схожість симптоматики з кишковим розладом. Може бути підвищення температури. Але згодом з’являється порушення зору та ковтання. А потім гостра зупинка дихання.
«Тому краще запобігти такому небезпечне захворювання. Необхідно розуміти, що ми їмо, і відповідально відноситися до свого здоров’я», – наголосила Іванна Олексієнко.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації