Меню
 
Головна arrow Новини
Кір. Паротит. Краснуха: про захворювання та вакцинацію

Вакцинація проти кору, паротиту, краснухи (КПК) захищає організм дитини від цих трьох, на перший погляд, не смертельних, але дуже підступних захворювань. Кір є високоінфекційною хворобою – кількість сприйнятливих осіб, які захворіють після контакту із вірусом, перевищує 80%.

Кір – це інфекційне захворювання, основними симптомами якого є характерні плями, що з’являються спочатку на слизовій оболонці рота, після чого поширюються по всьому тілу. Основна небезпека кору полягає у тому, що передається це захворювання дуже швидко: для інфікування не потрібен навіть безпосередній контакт із носієм. Досить, наприклад, побувати у кімнаті, з якої нещодавно вийшла хвора людина. Крім того, приблизно у третини тих, хто хворіє на кір, спостерігаються різноманітні ускладнення, починаючи від пневмонії і закінчуючи міокардитом та енцефалітом (запаленням головного мозку). Енцефаліт трапляється рідко, проте якщо він розвивається, то пов’язаний з високим рівнем смертності (приблизно у 15 % випадків призводить до смерті); у 25 % пацієнтів, які вижили, залишаються невиліковні вади. Особливо складно протікає захворювання у маленьких дітей.

У середні віки кір часто називали «дитячою чумою». Більш того, він дуже небезпечний для вагітних жінок: у цьому випадку зараження загрожує викиднями і серйозними порушеннями у плода.

Краснуха – це системна вірусна інфекція. Типова дитяча хвороба, що спостерігається у дітей віком від 5 до 14 років. Перебіг краснухи трохи нагадує кір або ГРЗ: підвищення температури, червона висипка по всьому тілу, збільшення потиличних лімфовузлів.

У дітей краснуха може бути взагалі не помічена через легкі, непостійні симптоми.

Незважаючи на те, що краснуха перебігає у дітей настільки легко, що залишається непоміченою, у підлітків та дорослих це захворювання може спричинити тяжкі ускладнення: артропатію, розлади з боку ЦНС та синдром вродженої краснухи (СВК). СВК призводить до викиднів, мертвонародженості або множинних вроджених вад плода.

Найбільший ризик вона представляє для дорослих людей і вагітних жінок, у яких немає імунітету до захворювання.

Епідемічний паротит – висококонтагіозна генералізована вірусна інфекція, що характеризується болісним опуханням однієї або двох привушних залоз. Епідемічний паротит у народі більш відомий під назвою свинка, оскільки через ураження слинних залоз хворий має дуже специфічний вигляд.

У даний час від епідемічного паротиту найчастіше страждають не діти, а підлітки та дорослі люди. У старшій віковій групі його прояви та наслідки можуть бути значно тяжчими і навіть летальними. До ускладнень епідемічного паротиту належать орхіт (запалення яєчок), мастит (запальний процес у молочній залозі), менінгіт (запалення м’якої мозкової оболонки), енцефаліт (запалення головного мозку) та артропатія.

На жаль, противірусної терапії проти цих захворювань сьогодні не існує, тому захистом від можливих ускладнень під час таких захворювань є лише вакцинація, тобто щеплення від кору, краснухи, паротиту (КПК).

Вакцинація КПК передбачає введення дитині багатокомпонентної вакцини, що захищає організм від вірусів трьох інфекційних захворювань – кору, епідемічного паротиту та краснухи.

Діти мають отримати два щеплення вакциною КПК: в 1 рік та в 6 років. Якщо дитина пропустила планове щеплення, потрібно наздогнати його якнайшвидше.

Дітям старше 6 років, які не мають жодного щеплення КПК, рекомендовано ввести дві дози вакцини з інтервалом між ними не менше 1 місяця.

Діти, які мають бронхіальну астму, цукровий діабет, муковісцидоз, онкологію, серцево-судинні чи інші хронічні захворювання, потребують щеплення в першу чергу, адже такі діти вразливіші до інфекцій, перебіг хвороби в них зазвичай важчий, а ускладнення – серйозніші.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc